Święta na ulicy - zrób paczkę dla bezdomnego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 09:53
- Dla bezdomnych święta to bardzo ciężki okres - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. - Gdzieś we wspomnieniach mają obrazy z dawnych wigilii, innego stołu, rodziny, rodziców, braci czy sióstr. Czasami te osoby pochodzą z środowisk patologicznych i nigdy nie miały prawdziwych świąt - dodaje.
Audio
  • Anna Niepiekło opowiada o działaniach Fundacji Kapucyńskiej i akcji "Paczka dla bezdomnego" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Historia Jack Monroe i porady jak tanio i dobrze gotować (Czwórka/Poranek OnLine)
Święta na ulicy - zrób paczkę dla bezdomnego
Foto: Glow Images/East News

W tym roku już po raz piąty Fundacja Kapucyńska zadba o niemal setkę najbardziej potrzebujących osób, dla których czas świąt  to przede wszystkim walka o przetrwanie w zimowych warunkach. "Paczka dla bezdomnego" to bożonarodzeniowa akcja, dzięki której również najbiedniejsi otrzymają świąteczne upominki, czyli najbardziej potrzebne do życia produkty. Zbiórka ubrań i żywności to wyraz dobrej woli ludzi, którym nie jest obojętny los innych.
- Nasza akcja to namiastka świąt, którą chcemy podarować osobom, z którymi pracujemy na co dzień przy jadłodajni na ul. Miodowej w Warszawie - mówi Anna Niepiekło, gość "Poranka OnLine". - Ci, do których kierowana jest pomoc, też się odwdzięczają. Od kilku lat przygotowują upominki dla wolontariuszy, którzy pomagają im cały rok.
Produkty do "Paczki dla bezdomnego" można przynosić do braci kapucynów do 18 grudnia. Potrzebne są prezenty praktyczne, m.in.: szaliki, czapki, rękawiczki, skarpety, kalesony, kawa, herbata, konserwy, a także słodycze.
Fundacja Kapucyńska pracuje cały rok, jednak jak podkreśla Anna Niepiekło, to okres zimy jest dla niej najtrudniejszy. Gość Czwórki zwraca też uwagę, że bezdomni proszą o pomoc bardzo nieśmiało, nie skarżą się, czasem trudno jest im też powiedzieć "dziękuję".

Przeczytaj jak pomagać bezdomnym>>>
Pracownicy i wolontariusze fundacji powoli budują relacje z osobami bezdomnymi, zdobywają ich zaufanie, wszystko po to, by wyrwać ich z bezdomności i często szponów nałogów.

Anna
Anna Niepiekło i Kuba Kukla /fot. Wojciech Kusiński

Problem biedy i bezdomności dotyczy też innych krajów Europy. Okazuje się, że pół miliona mieszkańców Wielkiej Brytanii, siódmego pod względem bogactwa kraju na świecie, korzysta z banków żywności, ponad dwa miliony ludzi jest niedożywionych, a jeden na sześciu rodziców odmawia sobie jedzenia, aby wykarmić rodzinę. Tak właśnie robiła też Jack Monroe, której historię można przeczytać na blogu agirlcalledjack.com. - W zeszłym roku w lipcu poczułam, że głód naprawdę boli - mówi Jack Monroe. - Mój synek właśnie położył się spać, zjadłszy ostatnie resztki makaronu z sosem pomidorowym. Ja nie zjadłam nic. Poczułam, że nie mam wartości jako człowiek, bo nie mam czym nakarmić swojego trzyletniego synka, który obudzi się rano i będzie chciał zjeść śniadanie, a w lodówce pusto - opowiada.
To skłoniło Jack Monroe by szukać sposobu na to jak nakarmić swego syna za niewielkie pieniądze. Zaczęło się od szperania po kieszeniach w poszukiwaniu drobniaków. Dziś blogerka daje rady innym Brytyjczykom np. jak przeżyć za 4 funty tygodniowo.

Jak gotować tanio i smacznie w materiale Eweliny Grygiel radzą też polscy blogerzy i znawcy kuchni.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka święta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finowie nie świętują Mikołajek, ale Mikołaj bawi się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 16:00
Święty Mikołaj na co dzień mieszka w kraju, w którym jego dzień nie jest obchodzony. 6 grudnia Finowie świętują Dzień Niepodległości, a Święty odwiedza m.in. polskie dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczna gorączka - czy warto się przed nią bronić?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 14:50
- Wielu Polaków nie chce czcić świąt na siłę, ani Bożego Narodzenia, ani innych - mówi w Czwórce Agnieszka Nadstawna, coach. - Tymczasem to nasza kultura, ważny element cywilizacji. Jeśli nie będziemy dbali o święta, w pewnym momencie nic nie będzie nas już łączyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ty też możesz pomóc potrzebującym zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 19:30
Zima to bardzo ciężki czas dla naszych czworonożnych przyjaciół, zwłaszcza tych, które przebywają w schroniskach. Okazuje się, że pomagać im można na bardzo wiele sposobów, a gotówka wcale nie jest do tego potrzebna. Wystarczy właściwie wykorzystać swój czas i umiejętności.
rozwiń zwiń