X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie wymagamy, więc dostajemy żywność drugiej jakości?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 10:50
- Konsument powinien być bardzo dobrze poinformowany co je, ile je i jaki skład ma ta żywność, produkt który spożywa - mówią specjaliści. A jak to wygląda w praktyce sprawdzała Ewelina Grygiel.
Audio
  • Czy do Polski trafiają towary drugiej klasy - materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
Zakupy w supermarkecie
Zakupy w supermarkecieFoto: Glow Images/East News

Ostatnio pojawiła się informacja, że do polskich sklepów trafiają towary drugiej kategorii. Matt Simister z brytyjskiej sieci supermarketów stwierdził w szczerej rozmowie z BBC, że do Europy Środkowej wysyłane są towary drugiej kategorii. - W wielu przypadkach produkty tzw. drugiej klasy wysyłamy do sklepów Europy Centralnej, gdzie rynek jest mniej rozwinięty, przez co nie zwraca się takiej uwagi na jakość - mówił. - Produkty pierwszej klasy trafiają do sklepów w Wielkiej Brytanii.
Podobno dzieje się tak, bo klienci brytyjscy są bardziej wymagający i wybredni. Joanna Jankowska- Kuć zastępca wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej w Warszawie podkreśla jednak, że całą Unię Europejską obowiązują identyczne przepisy.  - Na terenie Unii obowiązują te same przepisy dotyczące jakości żywności i nie tylko - mówi ekspertka. - Jeśli chodzi o produkty żywnościowe to jesteśmy w tzw. urzędowej kontroli żywności. Oznacza to, że wszystkie państwa unijne stosują te same przepisy, poza przepisami krajowymi. Te przepisy krajowe nie mogą stać w sprzeczności z przepisami unijnymi - dodaje.
Każdy produkt spożywczy powinien być właściwie oznaczony, co jest określone przepisami. Musi też być bezpieczny.

Tomek Woźniak, kucharz i znawca kulinariów zwraca jednak uwagę, że produkty spożywcze za naszą zachodnią granicą są bardziej aromatyczne i prawdziwe.  Podobna sytuacja ma też miejsce na rynku kosmetyków - posłuchaj.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burgery - smaczna odsłona jedzenia "na mieście"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:56
W Warszawie, ale także i w innych polskich miastach, burgerownie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wieszczą kres kebaba i zapiekanek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o kulinariach zmuszają do myślenia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 06:00
- Jedzenie to jest ogromna moc sprawcza, z której bardzo często nie zdajemy sobie sprawy - mówi Lucyna Zembowicz z Kuchnia + Food Film Fest. - Nasz codzienny wybór kulinarny wpływa na losy świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjedz obiad w międzynarodowym gronie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 08:00
Przełamywanie barier i oporów w stosunkach z cudzoziemcami to jedno z głównych założeń akcji "Czym Chata Bogata - obiad (nie tylko) polski". W najbliższą niedzielę 24.11 w Warszawie odbędzie się kolejna edycja tego ciekawego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze kupować żywność?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 14:33
- Najlepiej nie iść na zakupy będąc głodnym. Przed wyjściem warto sprawdzić, czego nam brakuje, by nie kupować kolejnych słoiczków z jedzeniem - apelują eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń