W poszukiwaniu wzorowego urzędnika

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 11:00
Od niepamiętnych czasów urzędnicy to jedna z tych grup zawodowych, na którą narzekamy najczęściej. Czy jest szansa, żeby kiedykolwiek się to zmieniło?
Audio
  • Jak oceniacie pracę urzędników w Polsce? Sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Czy można ustalić pewien kodeks zachowań bądź też ubioru, który uznamy za wzór dla urzędników? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • "Strategia modernizacji przestrzeni sprawiedliwości w Polsce na lata 2014-20" ma sprawić, że sądy będą bardziej przyjazne obywatelom (Czwórka/Poranek OnLine)
W poszukiwaniu wzorowego urzędnika
Foto: East News/Glow Images

Fakty są niezaprzeczalne - kontakty z urzędami i tym samym urzędnikami chcielibyśmy ograniczyć do minimum. Kojarzą nam się z biurokracją, przestrzeganiem aż do przesady różnych reguł, które często wydają nam się niemal abstrakcyjne. - Nie idzie nic załatwić. Cały dzień biegam po urzędach i wszystko toczy się niezwykle opieszale - narzeka w sondzie jeden z naszych słuchaczy. Nie brakuje jednak też głosów życzliwych. - Panie wykonują po prostu swoją pracę i trzeba to zrozumieć, za to są rozliczane. Dla mnie w urzędach ludzie są mili i pomocni, więc nie mam powodu do narzekań - przekonuje nasza słuchaczka.
O tym, że warto wyjść do petentów i obywateli frontem, może też świadczyć program "Strategii modernizacji przestrzeni sprawiedliwości w Polsce na lata 2014-20". - Zaufanie do sądownictwa w ostatnich latach kształtuje się na poziomie 20%-25% - mówi Jakub Michalski z Ministerstwa Sprawiedliwości. - Zależy nam, żeby w następnych latach polepszych obsługę interesanta. Są takie modelowe biura obsługi, portale informacyjne. W większości przypadków człowiek ma w życiu raz do czynienia z poważną sprawą sądową, mamy więc tym samym jedną szansę, żeby go do nas przekonać i zostawić po sobie dobre wrażenie - mówi rozmówca "Poranka OnLine".
PRZECZYTAJ TEŻ: Urzędnicy zapłacą za swoje błędy w pracy

Sprawy w swoje ręce wziął też starosta Zduńskiej Woli Wojciech Rychlik. Wprowadził on do prowadzonego przez siebie urzędu kodeks ubioru idealnego urzędnika. W jego wizji urzędnik musi prezentować się przede wszystkim skromnie i nie wyróżniać na tle petentów dekoltem, jaskrawym strojem, czy wysokim obcasem. W ślad za tym ma pójść również uśmiech, rzetelność i przyjazne podejście.
Powyższe przykłady świadczą, że być może o wzorowego urzędnika wciąż trudno, to jednak wszystko zmierza ku lepszemu.
(ac/kd)

Czytaj także

Wypalenie zawodowe: młodzi, zdolni, sfrustrowani

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 11:30
Wypalenie zawodowe, bądź "przerdzewienie", dotyka wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynając pierwszą pracę, inaczej wyobrażali sobie start w zawodowej karierze. Są ambitni, a nie widzą szans na awans. - Trzeba płonąć, żyć z pasją, żeby się wypalić - mówi Ewa Gontarczyk, coach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie emigrujemy już za byle pracą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 11:00
Tylko 17% Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą. Szukamy lepszych widoków na przyszłość, wyższych pensji oraz komfortu życiowego, który trudno znaleźć na miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy są roszczeniowi. Może słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 17:20
Państwo dla obywateli, a nie tylko obywatele dla państwa. Z najnowszego sondażu POLPAN wynika, że od naszego kraju oczekujemy, że będzie zaspokajać nasze potrzeby. Czy w ogóle powinniśmy na to liczyć?
rozwiń zwiń