Miłosz Brzeziński: "Gra o tron" jest jak oryginalna, stara baśń

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:15
Serial "Gra o tron" na podstawie sagi George’a R. R. Martina robi w Polsce furorę. Uwielbiamy intrygi i zbrodnie, których dopuszczają się główni bohaterowie. Dlaczego fascynuje nas zło, a nie dobro? - na to pytanie starał się znaleźć odpowiedź psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o tym, które postaci najbardziej lubi George R.R. Martin, dlaczego Tyrion Lannister nie może zginąć i za co tak naprawdę kochamy "Grę o tron", a także o tym, jak powstawały bajki przed wiekami (Czwórka/Poranek OnLine)
Gra o tron
Gra o tronFoto: Fragment oficjalnego plakatu promującego serial HBO "Gra o tron"/mat. prasowe

Jedną z najważniejszych cech "Gry o tron" jest jej bajkowość. Zdaniem Brzezińskiego serial odgrzebuje historie, które ludzie lubią - te fantastyczne, oparte na walce dobra ze złem. - Bajkowe opowieści na przestrzeni lat były zmieniane, a serial pokazuje rzeczywistość taką, jaka była ona w oryginalnych, dawnych przekazach - tłumaczy Miłosz Brzeziński w "Poranku OnLine".

Czytaj także: wywiad z Georgem R. R. Martinem <<<

Dopiero w XIX wieku postacie, występujące w bajkach, stały się jednoznaczne i czarno-białe, złe albo dobre. Wcześniej, podobnie jak w przypadku bohaterów ”Gry o tron”, ludźmi miały targać przeróżne wątpliwości, nie było wiadomo, kto tak naprawdę jest zły, a kto dobry.

Serial "Gra o tron" karmi nie tylko prymitywne ludzkie potrzeby oglądania brutalności, ale przede wszystkim, jak przyznaje ekspert, zaspokaja chęć rozmawiania, kontaktu z drugim człowiekiem. - Bo możemy omawiać posunięcia bohaterów, zastanawiać się, co dalej. To daje szerokie pole do dyskusji - mówi Brzeziński.

Słuchacze Czwórki także uwielbiają serial "Gra o tron". - Świetny jest! - zachwyca się jeden z nich. - Giną dobrzy bohaterowie, a źli przeżywają, to jest straszne, ale lubię klimaty rycerzy i mieczy. I smoków - śmieje się inny. - Naszym głównym tematem rozmów jest to, kto w tym filmie zginie jako następny - dodaje kolejny.

(kd/pj)

Czytaj także

Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
- Nie da się nie kochać Jacka Nicholsona. Na sucho uchodzą mu więc wszystkie bezeceństwa, choć przeżył zapewne więcej niż Mick Jagger. Kobiety kochają go, choć nawet przecież nie jest przystojny - mówi w Czwórce Sergiusz Pinkfart, dziennikarz, bloger i podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niebieski pokój" - film ze snu jedzie do Cannes

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 12:30
"Niebieski pokój", krótkometrażowy debiut reżyserski Tomasza Siwińskiego, będzie reprezentował Polskę podczas Tygodnia Krytyki na Festiwalu w Cannes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się zostaje niebieskim ptakiem? - "Rio 2" wchodzi do kin

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 13:00
"Rio 2" to animacja dla dzieci. Choć znajduje się w niej kilka żartów dla dorosłych, nie można porównywać jej ze "Shrekiem" czy "Madagaskarem". - Najmłodsi z pewnością będą zadowoleni, a starsi nie będą się nudzić - poleca Grzegorz Drojewski, głos papużki Blu.
rozwiń zwiń