Jedzenie z samochodu podbija miejskie ulice

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 13:00
Nowy Jork można nazwać stolicą ulicznego jedzenia, choć miasta azjatyckie ostro z nim konkurują. Od kilku lat foodtracki stają się popularne też w Polsce.
Audio
  • Co Polacy jedzą na mieście - materiał reporterski (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Moda na foodtracki - co dziś się w nich sprzedaje - materiał Kasi Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Jedzenie z samochodu podbija miejskie ulice
Foto: Glow Images/East News

Mimo licznych zmian kulinarnych zwyczajów Polacy jedząc na mieście, najczęściej sięgają po hamburgery, burgery, hot-dogi, pizzę, frytki i zapiekanki. Z badań jednak wynika, że w ostatnich latach rezygnujemy z kuchni włoskiej i przestawiamy się na nowe smaki. Dziś tylko 18 procent ankietowanych sięga po jedzenie ze słonecznej Italii, a jeszcze kilka lat temu mówiliśmy aż o 27 procentach. Podobno teraz królują dania kuchni polskiej: żurek, schabowy, bigos czy pierogi.
Tradycyjnie na francuskich ulicach konsumowane są naleśniki, w Wielkiej Brytanii fish and chips, w Belgii frytki, a na Ukrainie sało, czyli słona, doprawiona słonina, doskonała do napojów alkoholowych. W krajach azjatyckich mona skosztować smażone świerszcze, węże czy skorpiony. Indie serwują naleśniki z mąki kukurydzianej, a Brazylia chleb serowy czy kremową rybę.
Jednak kolebką jedzenia na kółkach jest Ameryka. - W Nowym Jorku foodtracków jest 1500, u nas na pierwszym zjeździe zgłosiło się 50 - mówi Anna Maria Żurek z Żarcia na kółkach. - W Warszawie w foodtrackach królują burgery, dużą popularnością cieszą się też frytki i wegetariańskie jedzenie.
Krzysztof Stelmach, właściciel foodtracka dostrzega nowy trend wśród ulicznego jedzenia. - Bardzo modne jest ekskluzywne jedzenie. Powstają foodtracki, w których pracują prawdziwi szefowie kuchni. Takie mobilne pięciogwiazdkowe kuchnie - mówi ekspert.
Okazuje się, że restauracja czy bar na kółkach to wcale nie jest tani interes. Już sam samochód kosztuje od 30 do 150 tysięcy. Istotną kwestią jest to, że musi być świetnie przystosowany i musi zawierać całe zaplecze kuchni.

(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka żywność
Czytaj także

Głosy rewolucji żywnościowej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 10:00
To solidna dawka wiedzy podana w przystępnej formie wywiadów z ekspertami do spraw żywienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień bez mięsa... a może dłużej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 12:00
Mięso to podstawa diety wielu z nas. Okazuje się, że można żyć i bez niego. Na tym skorzysta nasze środowisko, a i nasza kondycja fizyczna może się poprawić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia USA to nie hamburgery, a mieszanka kultur

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:05
Ogromne hamburgery, tony frytek i gazowane napoje, w efekcie otyłość 70 procent amerykańskiego społeczeństwa. W kontrze Michelle Obama uprawiająca warzywa w ogrodzie Białego Domu i walka z nadwagą. Jak jedzą Amerykanie? Jaka jest ich kuchnia?
rozwiń zwiń