Aktor to człowiek do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 06:00
Z roku na rok do szkół aktorskich zdaje coraz więcej osób, a walka o indeksy staje się coraz bardziej zażarta. Co jest takiego w tym fachu, że od lat tak nęci ludzi, opowiadają aktorzy: Joanna Kulig i Wojciech Zieliński.
Audio
  • Życie aktora nie upływa tylko w blasku fleszy na czerwonych dywanach - przekonują Joanna Kulig i Wojciech Zieliński (Czwórka/Poranek OnLine)
W tym sezonie Joanna Kulig wystąpi m. in. w serialach telewizyjnych O mnie się nie martw oraz Zbrodnia
W tym sezonie Joanna Kulig wystąpi m. in. w serialach telewizyjnych "O mnie się nie martw" oraz "Zbrodnia"Foto: Aurelia Chmiel

To nie jest łatwy zawód - twierdzą Ci, którzy dyplom magistra sztuki mają już w kieszeni. - Mniej więcej od 10 lat funkcjonuję w tym fachu i miałem to szczęście, że po studiach od razu dostałem pracę w teatrze - mówi Wojciech Zieliński, aktor znany m. in. z serialu "Lekarze" oraz z filmu "Chrzest". - Początki były ciężkie, bo bardzo się denerwowałem. Przed dniem zdjęciowym nie mogłem spać, czułem się fatalnie. W pewnym momencie nawet pomyślałem, żeby to wszystko rzucić w diabły. Przecież nie mogłem przez cały czas chodzić roztrzęsiony. Dopiero po pewnym czasie uzyskałem spokój i zacząłem czerpać przyjemność z grania.

Czytaj także: Agnieszka Więdłocha jak aktorka leczy duszę [WYWIAD] >>>

Zawód aktora wymaga także dyspozycyjności oraz przygotowania do gry w ekstremalnych warunkach. - Zdjęcia do serialu "Zbrodnia" kręciliśmy w lecie, miedzy innymi na łodzi. Wystarczyły zmiana światła albo kąta nachylenia kamery i ujęcie trzeba było powtarzać - wspomina Joanna Kulig. - Ta praca wymaga koncentracji od wszystkich członków ekipy. A od nas, aktorów, także tężyzny fizycznej i hartu ducha.

Zobacz: Karolina Czarnecka w Czwórce [WIDEO] >>>

Myli się też ten, kto myśli, że wraz z ostatnim klapsem kończy się praca aktora w filmie. Jest jeszcze promocja obrazu, zakończona uroczystą premierą. - Jak się zrobi film, który nie przynosi wstydu, to jest to przyjemność promować taki tytuł - mówi Katarzyna Maciąg. - Ale aktor, jak każdy człowiek, miewa czasami chwile zwątpienia. Na szczęście potem znów pojawia się zew, który ciągnie, żeby zrobić coś nowego. I tak to właśnie się kręci w tej branży.

Posłuchaj materiału Kasi Węsierskiej z "Poranka OnLine", a dowiesz się, kto może zostać aktorem i odnaleźć się w tym fachu.

(kul, ac)

Czytaj także

Paweł Małaszyński: śpiewu uczyłem się w łazience

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:30
- Przez dwa tygodnie na studiach próbowałem zostać prawnikiem. Nieco dłużej zabawiłem w szkole hotelarsko-gastronomicznej. Potem pochłonęło mnie aktorstwo - opowiada Paweł Małaszyński. - Ale największą miłość mam dla muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Popławska: w czasach wojny kochało się inaczej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 19:20
Wulkan energii, talent, który zostaje w pamięci widzów na długo - Aleksandra Popławska, aktorka i reżyserka, zagościła w Czwórce. Opowiadała m.in. o pracy na planie filmu "I była miłość w getcie" w reżyserii Joanny Dylewskiej i Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bobry" - punkowa lekkość bytu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 13:40
- Zrobiliśmy film o powrocie do pierwotnej pasji i jednocześnie o polskiej prowincji - mówią aktorzy z filmu "Bobry". - Graliśmy w różnych miejscach. Na przykład w lesie, w którym było więcej butelek niż drzew. I to nie była scenografia tylko prawdziwe życie.
rozwiń zwiń