"Gimbus" to nie tylko uczeń gimnazjum, ale też stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 13:00
"Gimbus” - kiedyś nazywało się tak autobus wiozący dzieci do szkoły. Jednak ta definicja odeszła już do lamusa. Dziś tym mianem określa się ucznia "gimbazy”, czyli potocznej nazwy gimnazjum. Według niektórych, "gimbus" to po prostu stan umysłu człowieka. Dlatego można tak nazwać każdą osobę niezależnie od jej wieku, o ile jej mentalność jest na poziomie gimnazjalisty.
Audio
  • Czym jest Facebook i Youtube, a także, czego słucha młodzież mówi Wiesław Włodarski, dyrektor Zespołu Szkół nr 73 (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Sonda: co jest modne wśród gimnazjalistów? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Sonda: kim jest "gimbus"? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Slang wśród gimnazjalistów (Czwórka/Poranek OnLine)
Gimbus to nie tylko uczeń gimnazjum, ale też stan umysłu
Foto: Glow Images/ East News

Według przeprowadzonej przez nas sondy, takiego "gimbusa” można rozpoznać po niestosownym zachowaniu w miejscu publicznym, modnych ubraniach, czy "kołczanie prawilności”. To ostatnie, to saszetka na pasku, do której mieści się to, co dla niektórych nieletnich najważniejsze: portfel, papierosy i drogi telefon. Niestety popularny wśród "gimbusów” tablet, ze względu na swoje rozmiary, już do takiej saszetki nie wejdzie. Kiedyś taki "portfel parkingowego” nosiło się na biodrach, a teraz przewieszony przez dumnie wypiętą klatkę piersiową ucznia. Najlepiej, żeby na owym "kołczanie prawilności” było widać logo jakiejś "lanserskiej" marki.

Czytaj także: Jaka jest obecnie polska szkoła?<<<

Jak w wielu środowiskach, tak i w "gimbazie” istnieje swoista gwara, czyli - inaczej mówiąc - slang. Młodzi ludzie zdradzili nam kilka używanych na co dzień, żargonowych słów. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że "rolas” znaczy "wieśniak” - co dla niektórych jest kwestią zachowania danej osoby, a nie jej miejsca zamieszkania. Ponadto wiemy już, że "pigmejem” określa się niską osobę, "flota” to pieniądze, imprezę nazywa się "melanżem”, a "wyżenić” to nic innego jak wyżebrać.

A jakiej muzyki słuchają obecnie młodzi ludzie? - Trudno mi powiedzieć, ale wiem, że jest ona dość hałaśliwa. Modzież nawet próbuje tańczyć w ten sposób, że "zbija” się w grupę i wskakuje w jej środek - mówi Wiesław Włodarski, dyrektor Zespołu Szkół nr 73 i dodaje: - Taka postać, jak Justin Bieber, jest młodzieży dobrze znana i przez nich lubiana.

Aby dowiedzieć się więcej o "gimbazie" i "gimbusach", zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "Poranek OnLine".

bc/kd

Czytaj także

Kasia Klimczyk: byłam muzycznym buntownikiem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 11:30
Kasia Klimczyk, znana także jako "Lass", zyskała popularność dzięki pojawieniu się w jednym z telewizyjnych talent show. Wokalistka sama produkuje swoje utwory, pisze do nich teksty i komponuje je w sposób nieszablonowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Dziarmagowska marzy o duecie z Rihanną

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 10:00
Popularność przyniósł jej udział w znanych programach telewizyjnych typu talent show. Choć jest dopiero licealistką i niedawno ukazał się jej pierwszy teledysk, to już ma rzeszę wiernych fanów. Gościem "Poranka OnLine" była młoda wokalistka - Agata Dziarmagowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wardęga - internetowy prankster, którego oglądają miliony

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 12:00
Płatanie figli innym zapewne miało swój początek wraz z pojawieniem się ludzi na świecie. W dobie telewizji i internetu pranksterzy nagrywają swoje dowcipy i chwalą się nimi przed publicznością liczoną... w milionach!
rozwiń zwiń