Podróżuj spontanicznie, ale z głową

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 07:57
- W podróżowaniu najważniejsze są freestyle, kontrolowany spontan i zdrowie - twierdzą Katarzyna i Krzysztof Świdrakowie, podróżnicy i autorzy książki "Ucho na świat".
Audio
  • Katarzyna i Krzysztof Świdrakowie o tym, jak przygotować się do podróży i dlaczego warto być spontanicznym

Od czego należy zacząć planowanie zagranicznej podróży? Od marzeń! – Trzeba po prostu wymyślić sobie kraj, do którego chcielibyśmy pojechać, a potem zacząć krok po kroku realizować to marzenie – mówi Krzysztof Świdrak, podróżnik.

Mamy więc ograniczany właściwie jedynie naszą fantazją wybór. Madagaskar? Australia? Proszę bardzo! – Najpierw dowiedzmy się czegoś o kraju, do którego się udajemy – radzi Krzysztof Świdrak. – A wiedzieć warto jak najwięcej, by nie wpaść w żadną pułapkę, np. pogodową. Najłatwiej i najszybciej większość informacji znajdziemy oczywiście w sieci, ale warto brać poprawkę na to, że nie wszystkie strony internetowe są redagowane rzetelnie, a forumowiczom nie zawsze warto wierzyć.

Ufaj i kontroluj

- Internet jest kopalnią wiedzy, ale zawsze trzeba uważać – radzi Katarzyna Świdrak, również podróżniczka. – Bo każdy ocenia według swoich potrzeb. Np. hotelik, który dla jednych jest "czysty, przytulny" i "wart polecenia", dla innych może się okazać totalną pomyłką.

Istnieją jednak portale internetowe, które zajmują się wyłącznie na przykład organizowaniem tanich przelotów. – Tylko wtedy trzeba być bardzo otwartym i przygotowanym na to, by zmienić plany z dnia na dzień z kontynentu na kontynent – ostrzega Katarzyna Świdrak. Poza tym, jak twierdzą podróżnicy "warto sobie popielęgnować trochę naiwność dziecka i dać się zaskoczyć czymś na miejscu".

W ten sposób Świdrakowie trafili na Madagaskar, choć pierwotnie w planach mieli Laos i Kambodżę.

Praktyka wyjazdowa

Poza tym, że podczas podróży ważny jest "kontrolowany spontan", trzeba pamiętać o kilku rzeczach, które mogą nam się przytrafić i zupełnie zepsuć cały wyjazd. – Może nam się zdarzyć wypadek, możemy zachorować, może to być 100 tysięcy różnych nieprzyjemnych przygód, więc warto się ubezpieczyć – sugeruje Krzysztof Świdrak. – Jeśli jedziemy do kraju malarycznego, warto się też zaszczepić. Zwłaszcza, że w każdym kraju jest inny szczep malarii, one ewoluują, uodparniają się. Więc dobrze jest to zrobić u lekarza.

Więcej o tym, jak należy się przygotować do podróży, dlaczego warto nauczyc się kilku słów w lokalnym języku i być po prostu miłym dla ludzi dowiesz się, słuchając całej rozmowy w "Poranku" w Czwórce.

(kd)

Czytaj także

Słuchacze Czwórki kontra koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 11:00
Lot w kosmos, wycieczka na Ibizę, podróż motorem… W ciągu 24 godzin przed końcem świata można zrobić naprawdę wiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wagabundzi omijajcie biura podróży!

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 15:09
Zaplanowane wycieczki nie dają dużej szansy na poznanie miejscowej kultury. Najlepiej odważyć się i w daleką podróż wyruszyć samemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ruszamy w drogę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2011 10:00
O czym pamiętać wybierając się w podróż? Jak spakować samochód lub plecak? I co jeść? Odpowiedź w Czwórce.
rozwiń zwiń