Jak siedzieć, by nie obciążać kręgosłupa?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 10:27
– Naturalną pozycją siedzącą jest pozycja wyprostowana, podobna do tej, którą przyjmujemy stojąc. Aby tak usiąść należy przede wszystkim przysunąć pośladki maksymalnie do oparcia – tłumaczy fizjoterapeuta.
Audio

– Podczas siedzenia najważniejsze jest to, aby starać się zachowywać naturalną krzywiznę kręgosłupa – zgodnie podkreślają Joanna Stypułkowska i Łukasz Kaczmarek, fizjoterapeuci w "Poranku" Czwórki.

Siedząc należy pamiętać o każdym odcinku kręgosłupa.  Trzeba więc maksymalnie dosunąć pośladki do oparcia by zadbać o odcinek lędźwiowy, jak też nie garbić się czy też nie zadzierać głowy. – Wszystko związane jest z tym, by mięśniowo trzymać kręgosłup. Jeżeli będziemy się zwieszać, to prędzej czy później pojawią się pewne dolegliwości – wyjaśnia Łukasz Kaczmarek.

Pamiętając o tym, nasz kręgosłup powinien układać się w dobrej pozycji. Goście Czwórki zwracają jednak uwagę, że nie można pozostawać długo w tej samej pozycji, bo kręgosłup, choć mniej obciążony, musi odpocząć. – Co jakiś czas trzeba wstać, przecieciągnąć się czy pospacerować – zauważa Joanna Stypułkowska. Ponadto Łukasz Kaczmarek zwraca uwagę na fakt, że im dłużej siedzimy, tym trudniej jest nam pamiętać o zachowaniu odpowiedniej pozycji.

Na ułożenie się kręgosłupa podczas siedzenia ma wpływ też to, jaką pozycję przyjmują nasze nogi. – Powinniśmy starać się zachowywać kąt dziewięćdziesięciu stopni w stawach biodrowych i kolanowych – podkreśla gość "Poranka". Jeśli natomiast chodzi o stopy to nie powinny być one "podciągnięte" pod krzesło ani wysunięte do przodu. Najlepiej jak mają one kontakt z podłożem.

Więcej o klęcznikach, poduszkach do spania i o tym, jak rozluźnić kręgosłup w poszczególnych jego odcinkach, dowiesz się z rozmowy Romka Wójcika z Joanną Stypułkowską i Łukaszem Kaczmarkiem.

ap

Łukasz
Łukasz Kaczmarek w studiu Czwórki
Czytaj także

Ćwiczenia pokonają ból

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 09:30
Osiem godzin pracy przy biurku jest zabójcze dla kręgosłupa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie dzieci są coraz mniej sprawne

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 12:00
Sport uprawiają regularnie, ale tylko na komputerze. Na lekcjach wychowania fizycznego jest znacznie gorzej. Tam dzieci ćwiczą, bo muszą. Reszta posiada zwolnienia lekarskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed kamerą siedzisz prosto

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 11:00
Zainstalowana na biurku kamera ułatwia zachowanie właściwej postawy - informuje pismo "Applied Ergonomics". Czy to oznacza rewolucję w biurach?
rozwiń zwiń