Jak tyją kobiety, a jak mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 09:08
Siłownia, fitness a nawet… wioślarstwo. Uprawianie sportu powinno działać cuda i nawet otyłych pozbawiać niechcianych kilogramów. Tymczasem to nie zawsze działa. Dlatego warto poznać kilka prawd o sobie i własnym organizmie.
Audio

Stan naszej psychiki ma ogromny wpływ na cały organizm. Konsekwencją złych emocji są nie tylko choroby, ale często również kompulsywne jedzenie i w konsekwencji tycie.

Gdy jesteśmy zestresowani, przygnębieni lub po prostu nudzimy się, jemy nie tylko więcej, ale wybieramy tłustsze i słodsze produkty. Jemy wówczas nie po to, by zaspokoić głód, lecz by poprawić nastrój, zabić nudę czy skompensować jakąś stratę. Kobiety słodyczami "’zajadają" kłopoty, a mężczyźni przez alkohol wprowadzają "puste" kalorie.

- Ogromnie ważna jest przede wszystkim motywacja – przekonuje w studiu Czwórki Alicja Kalińska z firmy Set Point. I to niezależnie od płci. – Jeśli ktoś odchudza się na przykład "do swojego wesela" to wiadomo, że potem kilogramy, które zrzucił, wrócą.

Problemem jest przede wszystkim to, po co w ogóle ludzie jedzą. Niestety nie dlatego, że po prostu są głodni. Zdaniem ekspertki Czwórki jemy głównie po to, by osiągnąć określony cel, na przykład poprawić sobie nastrój, albo się ukarać. Jemy także z nudów. – Tymczasem pamiętajmy, że wszystko, co ma wartość kaloryczną i zostaje włożone do ust, jest posiłkiem dla naszego ciała – tłumaczy Kalińska. – Niezależnie od tego, czy ma to formę stałą, czy płynną - nasz organizm z tego skorzysta.

Ważne też, by jeść… powoli. – Dajemy czas, by sygnał o najedzeniu się zdążył dojść do mózgu – tłumaczy Kalińska.

fot.
fot.Wojciech Kusiński

Dlatego, zdaniem ekspertki, dobrą metodą na okiełznanie apetytu jest spisywanie wszystkiego, co w danym dniu zjedliśmy. – Warto też dopisać z boku, dlaczego sięgnąłem po jedzenie – dodaje Kalińska. – Po dwóch dniach, gdy złapiemy już dystans do tego, co było, warto przeczytać to, co napisaliśmy i wyciągnąć wnioski. Wtedy widać, z czym tak naprawdę mamy problem, to bywa przerażające. Przerażenie nie będzie wynikało z tego, że wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy z naszych problemów tylko z tego, ile pracy będziemy musieli włożyć, by zmienić nasze niezdrowe nawyki.

Poza tym mężczyźni tyją inaczej niż kobiety. Jak w zależności od płci psychika wpływa na tycie i odchudzanie? Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Alicją Kalińską z "Poranka".

(kd)

Zobacz więcej na temat: firma fitness siłownia

Czytaj także

Śmieciowe jedzenie spowalnia myślenie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 12:58
Dieta bogata w witaminy i ryby może chronić mózg przed starzeniem się. Natomiast jedzenie typu fast food sprawia, że mózg się kurczy - twierdzą amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najczęstsze noworoczne postanowienie to...

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 16:10
Odchudzenie, ale tylko 20 proc. osób udaje się w nim wytrwać przez cały rok - wynika z danych przytoczonych przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor jedzenia ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 11:30
Warzywa i owoce można podzielić ze względu na kolorystykę. Czerwone wpływają na serce. Zielone - na układ oddechowy. Białe chronią przed infekcjami, a fioletowe wpływają na pracę wątroby. Żółte chronią wzrok.
rozwiń zwiń