Z alergią nie ma żartów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 15:49
Zwykły człowiek wita wiosnę najczęściej z ulgą. Powiedzieć tego o sobie nie mogą alergicy, dla których budząca się do życia przyroda oznacza szereg dolegliwości związanych z drogami oddechowymi. Ich problemem zajęliśmy się w "Poranku".
Audio

Alergia jest to niewłaściwa i nadmierna reakcja immunologiczna organizmu na różne czynniki zewnętrzne. Objawia się ona nadwrażliwością na te czynniki, co prowadzi do reakcji całego organizmu.

Alergii zdecydowanie nie można lekceważyć. - Alergia typu pyłkowica, czyli uczulenie na pyłki traw i drzew na początku objawia się tylko objawami ze strony górnych dróg oddechowych. Nieleczona alergia z każdym rokiem może pogłębiać się i prowadzić do zajęcia dolnych dróg oddechowych, czyli do objawów astmy oskrzelowej. To jest dalszy groźniejszy etap choroby alergicznej - mówiła w Czwórce Joanna Tylżanowska-Kisiel, alergolog.

W skrajnych przypadkach alergia może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a w efekcie nawet do śmierci. Współczesna medycyna pozwala jednak łagodzić albo wręcz czasowo eliminować dolegliwości odczuwane przez alergików.

- Część pacjentów jesteśmy w stanie leczyć tylko objawowo - tzn. podając leki, które niwelują objawy. Jest też grupa pacjentów, których możemy odczulać, czyli wyzwalać tolerancję na dany alergen. Wielu z nich udaje się nam zaleczyć na bardzo długo - podkreślił gość Romka Wójcika i Olgi Mickiewicz.

Więcej o alergii i radzeniu sobie z nią w nagraniu audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wirus HIV groźniejszy dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 14:14
Polska to jedno z państw, w którym realizowany jest europejski program edukacyjny "She". Jego celem jest wspieranie kobiet żyjących z wirusem HIV. O szczegółach opowiedziała w "Poranku" jedna z ekspertek programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Negocjator od zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 10:00
Kiedy nadchodzi informacja, że ktoś wisi na gzymsie wieżowca albo stoi na moście i grozi samobójstwem, pojawia się natychmiast on - silny i opanowany niczym super bohater. Gościem "Poranka" był negocjator policyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten aparat prześwietli wasze włosy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 08:45
Po zimie dobrze zadbać o włosy. W dobraniu najlepszej metody pomocna może okazać się wizyta u trychologa. Kto to taki – można było dowiedzieć się z audycji "Poranek".
rozwiń zwiń