Negocjator od zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 10:00
Kiedy nadchodzi informacja, że ktoś wisi na gzymsie wieżowca albo stoi na moście i grozi samobójstwem, pojawia się natychmiast on - silny i opanowany niczym super bohater. Gościem "Poranka" był negocjator policyjny.
Audio

Zawód negocjatora policyjnego swój początek miał w USA w 1972 roku. To właśnie wtedy w Nowym Jorku utworzony pierwszy wyspecjalizowany zespół, którego zadaniem było prowadzenie negocjacji z samobójcami, porywaczami i kryminalistami.

Rozwiązania amerykańskie zostały przeniesione na grunt polski, ale okazało się, że trzeba je zaadaptować do lokalnych warunków. - Amerykanie sprzedali naszej policji jedną koncepcję: nie przeszkadzać mówiącemu w próbie samobójczej. Problem w tym, że w USA 90 procent samobójców krzyczy podczas negocjacji. W Polsce oni tylko informują parokrotnie i zamykają się w sobie - mówił nadkom. Dariusz Lorenty, negocjator policyjny Komendy Stołecznej Policji.

Gość Czwórki na swoim koncie ma wiele udanych akcji. Czasami nie wszystko jednak kończy się dobrze. - Człowiek czuje się wtedy nieswojo, potem pojawiają się pytania dlaczego to się stało, czy miałem w tym swój udział i czy mogłem zrobić coś inaczej? - zwierzał się w rozmowie z Kasą Dydo i Krzysztofem Grynigiem.

Zawód negocjatora policyjnego może wykonywać każdy policjant, który ukończy odpowiedni kurs i zdobędzie certyfikat. W przypadku Dariusza Lorentego duży wpływ miał zwykły przypadek. - Kiedyś za karę zostałem skierowany do jednostki antyterrorystycznej. Nie wiedziano co ze mną zrobić, bo byłem już takim podstarzałym playboyem, więc wrzucono mnie do negocjatorów. W ten sposób zostałem etatowym negocjatorem. Po jakimś czasie wróciłem do policji kryminalnej, gdzie dalej prowadziłem negocjacje z uprowadzaczami, szantażystami, rozbójnikami i samobójcami - wspominał.

Więcej o zawodzie negocjatora policyjnego w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Jak przygotować się do rekrutacji na staż?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:00
- Obecnie coraz rzadziej się zdarza, żeby na praktykach stażyści zajmowali się kserowaniem i robieniem kawy - mówiła w Czwórce Ewa Mazurczyk-Jankowska specjalista do spraw rekrutacji w firmie British American Tabacco Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Dzikowska i mistrzowie malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 10:00
- Te wywiady powstały na przestrzeni lat i prawie połowa artystów, z którymi rozmawiałam jest już w innym świecie - mówiła w Czwórce podróżniczka i autorka książki wydanej w serii "Artyści mówią".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auto-Tune czyli Photoshop dla wokalisty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 08:00
Śpiewać każdy może, i to śpiewać czysto, ponieważ dziś z pomocą komputera, możemy zlikwidować każdy fałsz, o czym przekonywał nasz reporter Krzysztof Gruning, który w 20 minut nagrał swoją wersję przeboju Celine Dion.
rozwiń zwiń