X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spec od seryjnych morderców

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 19:00
- W serialach ta praca jest pokazywana w sposób efektowny, ale tak naprawdę ona nie jest wizualnie ciekawa, bo polega przede wszystkim na myśleniu - mówił w Czwórce Jan Gołębiowski, psycholog policyjny.
Audio

To jeden z czołowych polskich specjalistów w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw. Profiler, bo tak z angielskiego nazywa się ta profesja, na podstawie zebranego materiału tworzy portret psychologiczny poszukiwanej przez policję osoby. - Polega to na tym, że jeździ się na miejsce przestępstwa, przegląda akta, ale przede wszystkim... po prostu się myśli - opowiadał gość Czwórkowego "Poranka OnLine".

Postać profilera pojawia się w niemal każdym szanującym się serialu kryminalnym. Często jego zadaniem jest rozgryzienie motywacji działania seryjnego zabójcy. Portret psychologiczny sprawcy tworzy się, korzystając z wnioskowań logicznych dwóch rodzajów. - Metoda indukcyjna polega na tym, że na podstawie dotychczasowych przypadków wyciąga się jakieś generalne reguły w rodzaju, że sprawcą jest z najczęściej biały mężczyzna w wieku 25-35 lat. Z kolei metoda dedukcyjna kojarzy się z Sherlockiem Holmesem i polega na tym, że te generalne przesłanki weryfikuje się na podstawie konkretnego przypadku - wyjaśniał Gołębiowski.

W przypadku seryjnych morderców jedną z charakterystycznych reguł są różnice w motywacji. - Przestępstwa mężczyzn dużo częściej mają podłoże seksualne, zaś kobiety częściej mają motywacje urojeniowe, emocjonalne, czy też ekonomiczne - opowiada psycholog.

Więcej na temat pracy profilera i tego, jak profesja ta pokazywana jest w serialach, dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papierosy oznaką gorszego wykształcenia?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 11:10
- Typowy palacz ma żółte paznokcie i śmierdzi, ma chropowatą cerę i obgryza paznokcie - tak uważają uczestnicy sondy Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teraz łatwiej zostać Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 09:00
Żeby zdobyć nasze obywatelstwo nie trzeba znać historii. Przyda się natomiast dobra znajomość języka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie mają prawa jazdy i nie mogą się uczyć, ale dostaną "miasto kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 12:01
Czy "miasto tylko dla kobiet" w Arabii Saudyjskiej rozwiąże problem dyskryminacji płciowej? I czy łamanie praw kobiet to tylko kwestia religii?
rozwiń zwiń