Spec od seryjnych morderców

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 19:00
- W serialach ta praca jest pokazywana w sposób efektowny, ale tak naprawdę ona nie jest wizualnie ciekawa, bo polega przede wszystkim na myśleniu - mówił w Czwórce Jan Gołębiowski, psycholog policyjny.
Audio

To jeden z czołowych polskich specjalistów w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw. Profiler, bo tak z angielskiego nazywa się ta profesja, na podstawie zebranego materiału tworzy portret psychologiczny poszukiwanej przez policję osoby. - Polega to na tym, że jeździ się na miejsce przestępstwa, przegląda akta, ale przede wszystkim... po prostu się myśli - opowiadał gość Czwórkowego "Poranka OnLine".

Postać profilera pojawia się w niemal każdym szanującym się serialu kryminalnym. Często jego zadaniem jest rozgryzienie motywacji działania seryjnego zabójcy. Portret psychologiczny sprawcy tworzy się, korzystając z wnioskowań logicznych dwóch rodzajów. - Metoda indukcyjna polega na tym, że na podstawie dotychczasowych przypadków wyciąga się jakieś generalne reguły w rodzaju, że sprawcą jest z najczęściej biały mężczyzna w wieku 25-35 lat. Z kolei metoda dedukcyjna kojarzy się z Sherlockiem Holmesem i polega na tym, że te generalne przesłanki weryfikuje się na podstawie konkretnego przypadku - wyjaśniał Gołębiowski.

W przypadku seryjnych morderców jedną z charakterystycznych reguł są różnice w motywacji. - Przestępstwa mężczyzn dużo częściej mają podłoże seksualne, zaś kobiety częściej mają motywacje urojeniowe, emocjonalne, czy też ekonomiczne - opowiada psycholog.

Więcej na temat pracy profilera i tego, jak profesja ta pokazywana jest w serialach, dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

Papierosy oznaką gorszego wykształcenia?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 11:10
- Typowy palacz ma żółte paznokcie i śmierdzi, ma chropowatą cerę i obgryza paznokcie - tak uważają uczestnicy sondy Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teraz łatwiej zostać Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 09:00
Żeby zdobyć nasze obywatelstwo nie trzeba znać historii. Przyda się natomiast dobra znajomość języka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie mają prawa jazdy i nie mogą się uczyć, ale dostaną "miasto kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 12:01
Czy "miasto tylko dla kobiet" w Arabii Saudyjskiej rozwiąże problem dyskryminacji płciowej? I czy łamanie praw kobiet to tylko kwestia religii?
rozwiń zwiń