Kierowco, nie daj się pokonać zimie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 15:45
W tym roku zima zaskoczyła… kierowców. Pierwszy śnieg pojawił się wyjątkowo wcześnie. Co zrobić, by "na szybko" przygotować swój samochód do nowych warunków i móc bezpiecznie, komfortowo jeździć? Oto garść porad, które ułatwią życie zmotoryzowanym.
Audio

Producenci opon zimowych już zacierają ręce i planują sprzedać około 6 mln. sztuk ogumienia. – Opony zimowe rzeczywiście poprawiają trakcję, ale tylko wtedy, kiedy na drodze leży śnieg – tłumaczy dziennikarz motoryzacyjny "Gazety wyborczej" Artur Włodarski. – Przydają się też, jeśli jest naprawdę bardzo duży mróz. Mają więcej kauczuku, są bardziej miękkie, więc lepiej przylegają do powierzchni drogi.

Jeśli zastanawiamy się nad kupnem opon zimowych warto pamiętać, by były one trochę węższe od opon letnich. – Mogą być także, o czym nikt nie mówi, o 5 procent wyższe – dodaje Włodarski. – To nie rzutuje na bezpieczeństwo jazdy, a zmiany docenią zwłaszcza ludzie, mieszkający na wsi, gdzie drogi bywają gorzej odśnieżane.

Zdaniem eksperta Czwórki ważnymi elementami "zimowego survivalu" są także szyby i akumulator. – Na początku jazdy wpływają na bezpieczeństwo kierowcy w większym nawet stopniu niż opony – zaznacza Włodarski. – Ludzie spiesząc się do pracy, odśnieżają samochód byle jak i potem pokonują drogę, niewiele widząc.

Sposobów na to, by ułatwić sobie życie jest kilka. – Wieczorem warto przewietrzyć samochód – mówi ekspert. – To właśnie woda zawarta w wilgoci, która zamarza, sprawia, że szyba staje się nieprzezroczysta. Nie należy też odśnieżać szyb przedmiotami do tego nieprzeznaczonymi, jak okładki płyt CD, bo będziemy mieli mnóstwo rys, na których promienie słońca załamywać się będą przez resztę roku.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę, przygotowując swój samochód do zimy? Wszystkiego dowiesz się, słuchając całej rozmowy z ekspertem w "Poranku OnLine".

(kd)

Czytaj także

Zimowo i ekstremalnie w mieście

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 16:15
Zimna woda w jeziorach nie przeszkadza stołecznym triathlonistom w uprawianiu swojej dyscypliny, wystarczy zamiast pływackiego czepka nałożyć łyżwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co należy jeść na śniadanie w mroźne dni?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:00
Mamy dobrą informację dla łasuchów: zimą nie musimy się specjalnie przejmować ilością i tłustością pokarmów, które spożywamy, ponieważ nasz organizm spala energię w szybszym tempie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłótnia w aucie? Wystarczy drobiazg!

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 10:00
Wojny o otwarte szyby i wybór radia, które umili nam podróż, to tylko dwa z długiej listy powodów, które podnoszą nam ciśnienie w czasie jazdy samochodem.
rozwiń zwiń