Nowoczesna szkoła to nowoczesny nauczyciel

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 15:59
Centrum Nauki Kopernik znalazło sposób, żeby o różnych dziedzinach nauki, jak chemia czy fizyka, mówić w ciekawy sposób. Swą pomysłowością i kreatywnością dzielą się z nauczycielami.
Audio
  • Monika Jędrzejewska opowiada o nowoczesnej szkole
  • Bezpieczeństwo i anonimowość w sieci - materiał Kamila Jasieńskiego.

Wizyta w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie wciąga. Dzieci w wieku 5, 7 i 15 lat, młodzież, studenci a nawet dorośli bez problemu znajdują tam coś dla siebie. Sposób na ciekawe pokazanie nauki zdradza Monika Jędrzejewska z Działu Edukacji i Komunikacji Naukowej Centrum Nauki Kopernik i nauczycielka chemi w liceum im. H. Kołłątaja  w Warszawie.

- Do nauki trzeba stworzyć przyjazne miejsce, które charakteryzuje się przede wszystkim wolnością wyboru, tego co chcemy robić, możliwością bezpośredniego kontaktu z obiektem lub eksponatem. Mogę dotykać lub nie dotykać, oglądam, doświadczam i nie funkcjonuję w systemie, jaki jest w szkole - mówi gość Justyny Dżbik.
Monika Jędrzejewska uważa, że wprowadzenie takiej wolności w szkole jest trudne, ale nie niemożliwe. Z tego powodu CNK organizuje liczne warsztaty i konferencje dla nauczycieli, na których próbuje ich zainspirować i zarazić kreatywnością.
- Nowoczesna szkoła to przede wszystkim nowoczesny nauczyciel, ale nie objuczony wszystkimi wynalazkami nowych technologii. Główna pomóc to mózg tego nauczyciela - mówi Monika Jędrzejewska.
W XXI wieku nauczyciel dostał nową rolę, musi nauczyć uczniów krytycznego myślenia, być ich przewodnikiem. 

Jak tworzyć nowoczesne lekcje, jak nauczyciel może zarazić uczniów pasją dowiesz się słuchając audycji "Poranek OnLine".

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Kamila Jasieńskiego w załączonej audycji "Czwarty Wymiar" - tym razem o bezpieczeństwie w sieci internetowej.

 

(pj)

Czytaj także

Ciekawość - pierwszy stopień do eksperymentu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 09:12
Zgniatają puszki bez użycia rąk, potrafią zrobić kisiel z produktów znalezionych w kuchni, a także zbudować łańcuch DNA z pomidora i cebuli. Młodzi odkrywcy eksperymentują pod opieką nauczycieli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperyment: pieprz, woda i płyn do mycia naczyń

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 18:00
Używamy bardzo prostych naczyń i całkiem profesjonalnych pojęć. Posłuchaj audycji i dowiedz się, co mają wspólnego pieprz i płyn do naczyń z napięciem powierzchniowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoły miały być cyfrowe, ale...

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 07:30
Tylko w 22 podstawówkach uczniowie i nauczyciele korzystają ze sprzętu kupionego w ramach pilotażu "Cyfrowej szkoły" - wynika z danych zebranych przez "Dziennik Gazetę Prawną".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektroniczna skóra przyszłości sama się wyleczy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 00:45
Badacze z Uniwersytetu Stanforda stworzyli giętką, czułą na dotyk powłokę polimerową, która może kiedyś stanowić protezę skóry.
rozwiń zwiń