Firmy wielopokoleniowe: nowy trend czy przeżytek?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 14:51
Czy team złożony z ludzi w wieku 20-50 lat, ma szansę pracować wydajnie? Zdaniem Miłosza Brzezińskiego, psychologa i trenera osobistego "mają potencjał". Ale sam potencjał, jak wiemy w biznesie nie zawsze wystarczy.
Audio

 - Ludzie najlepiej się ze sobą dogadują w pracy, kiedy są diametralnie różni – mówi Miłosz Brzeziński w Czwórce. – Czasem celowo wrzuca się więc do zespołu określonych osób kogoś zupełnie odmiennego, by włożyć przysłowiowy kij w mrowisko.

Zdaniem eksperta bowiem jeśli wszyscy w zespole będą tacy sami, będą również identycznie reagować na określone zagrożenia dla firmy. – Jeśli wszyscy myślą tym samym trybem, to każda "dżuma" natychmiast wszystkich "zetnie" – mówi Brzeziński. – Dlatego ważne jest, by ludzie byli różni, ale jednocześnie potrafili się dogadać.

Taki zróżnicowany team powinien mieć jednak kreatywnego menadżera, który będzie potrafił wszystkimi sprawnie zarządzać i będzie umiał powiedzieć osobie starszej, że coś zrobiła źle.

Więcej życiowych porad Miłosza Brzezińskiego <<<

Nie należy jednak deprecjonować możliwości zawodowych osób starszych. – Oni mają mnóstwo doświadczeń życiowych, poradzili sobie wielokrotnie, często w sytuacjach dużo trudniejszych niż młodzi ludzie mogą sobie wyobrazić – mówi Brzeziński. – To, że im ktoś powie, że im coś nie wyszło naprawdę nie zrobi na nich najmniejszego wrażenia, bo przeżyli już trzy rozwody i pięć pogrzebów kolegów. To my powinniśmy się od nich uczyć.

Posłuchaj nagrania rozmowy z Miłoszem Brzezińskim w "Poranku OnLine", klikając w załączony plik dźwiękowy.

Miłosz
Miłosz Brzeziński i Justyna Dżbik "walczą" o jego przedostatnią książkę pt. "Życiologia"/fot. A.Chmiel

(kd)

Czytaj także

Pracując w korporacji zapomnij o milionach

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 10:54
Z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że ponad 50% Polaków chciałoby mieć własną działalność gospodarczą. Trener osobisty, Miłosz Brzeziński zdradza jakie cechy są konieczne, żeby odnieść sukces z własną firmą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie da się ustrzec przed wypaleniem zawodowym"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 11:00
– W pracy nikt nie zwraca uwagi na to, że jest listopad, że cały czas jest ciemno i chce nam się spać, a to w końcu się odbija na naszym zawodowym nastawieniu - mówił w Czwórce trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w domu, czy w biurze? Najlepiej wybrać coworking

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:08
Niewielu jest ludzi, którzy potrafią pracować w domu. Zawsze coś nas rozprasza, albo nagle czujemy się głodni. W biurze zaś z reguły panuje zamieszanie. Dlatego, zdaniem ekspertów, najbardziej wydajna jest praca coworkingowa. Głównie dlatego, że nikt nam w niczym nie przeszkadza.
rozwiń zwiń