Chcesz być zdrowy i szczęśliwy? Przytul swojego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 10:00
– Posiadanie zwierząt to jeden z najlepszych sposobów na zdrowie – mówi Wojciech Majda, lekarz i psychoterapeuta. – Wystarczy wyprowadzić psa na spacer. Wówczas dotleniamy organizm, zmniejszamy ciśnienie krwi i ryzyko zachorowań na serce. To czyste lekarstwo dla ciała i duszy.
Audio
  • Zwierzęta są dobre na wszystko - materiał ze studia Czwórki

Zdaniem ekspertów przebywanie w  towarzystwie zwierząt domowych lub choćby przyglądanie się im działa jak bufor, chroniący przed stresem, czy depresją. Pupile skutecznie osładzają nam także samotność i pomagają w przezwyciężeniu codziennych trudności.

Poza tym… uczą nas odpowiedzialności. – Jesteśmy za nie odpowiedzialni całkowicie, a one bez nas są bezbronne, więc zamiast skupiać się wyłącznie na swoich problemach, dbamy także o tę drugą istotę – mówi Patrycja Rzepecka, psycholog dziecięcy. – Relacja człowieka ze zwierzęciem porównywalna jest zresztą do relacji człowieka z innym człowiekiem. Jest to pewna forma miłości. Bezgranicznej i bezwarunkowej.

Zdaniem ekspertów bardzo ważny jest kontakt fizyczny ze zwierzęciem. – Dotykanie, albo głaskanie sierści, która jest miękka, sprawia nam przyjemność i uspokaja nas – mówi Rzepecka.

Zresztą jednak już samo oglądanie filmów o zwierzętach, bądź z nimi w rolach głównych, ma dla ludzi właściwości kojące. – Podświadomie nastrajamy się wówczas tak, jakbyśmy rzeczywiście mieli fizyczny kontakt z tymi zwierzętami – tłumaczy Majda.

Dlatego też naszych przyjaciół mniejszych wykorzystuje się m.in. w terapiach, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Dzięki temu łatwiej nam powrócić do równowagi na przykład po przebytej traumie.

A kiedy nasz pupil potrzebuje psychologa? I w jakich sytuacjach zoopsycholog może pomóc? Dowiedz się więcej, słuchając nagrania ze studia Czwórki z audycji "4 do 4".

(kd)

Zobacz więcej na temat: depresja psychologia zdrowie

Czytaj także

Nie ma konfliktu pokoleń, ale młodzież jest rozpieszczona

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 17:00
Są niesamodzielni, bez pracy i bez pasji. Za to z wielkimi aspiracjami, świetnym samopoczuciem i długa listą znajomych na fejsie. Jeśli wierzyć wynikom badań, taki właśnie jest statystyczny młody Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies w wielkim mieście – problem goni problem?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 16:43
Wielu mieszkańców miast kibicuje zimie. Nie dlatego, że lubią zimno, ale dlatego, że gdy jest śnieg, można chodzić po chodnikach bez ryzyka, że "wdepnie się…". - Pies jest w Polsce zjawiskiem społecznym, jest niemal w co drugim domu, trzeba zmienić świadomość ludzi, by zaczęli sprzątać - mówi Jan Borzymowski, sędzia kynologiczny w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu przeszkadza pani z pietruszką?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 08:00
Wysokie koszty utrzymania, ograniczone kompetencje i niska efektywność to powody, dla których coraz więcej Polaków chce likwidacji straży miejskiej. Czy rzeczywiście nam się to opłaci, dyskutowaliśmy w "audycji 4 do 4".
rozwiń zwiń