"Pokolenie geja to ludzie z marzeniami"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 10:55
Mikołaj Milcke napisał książkę "Gej w wielkim mieście" o homoseksualistach, przyjaźni, życiu 20- i 30- latków dziś, w wielkim mieście. Ta książka nie przeszła niezauważona, teraz czas na jej kontynuację "Chyba strzelę focha!".
Audio
  • Mikołaj Milcke opowiada o swoich książkach i portrecie pokolenia (Poranek OnLine/Czwórka)
Mikołaj Milcke i Justyna Dżbik w Czwórce
Mikołaj Milcke i Justyna Dżbik w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

- Nie wiem czy "Gej w wielkim mieście" jest bestsellerem, na pewno zdobył jakąś popularność i tej się nie spodziewałem - przyznaje gość Czwórki. - Myślałam, że wydam sobie książeczkę, która zniknie między innymi wydawnictwami i nic z tego dalej nie będzie. A tu proszę jest druga część - dodaje.

W ostatnim czasie rośnie zapotrzebowanie na prozę, która jest blisko dzisiejszych realiów, co podkreśla Sylwia Chutnik. Książki Mikołaja Milcke są odpowiedzią na ten popyt. 

fot.
fot. Wojciech Kusiński

- Napisałem tę książkę przypadkiem, z nadmiaru wolnego czasu, zacząłem pisać bloga, który potem stał się książką - mówię autor o "Geju w wielkim mieście". - Ta publikacja siłą rzeczy stała się trochę portretem młodych ludzi, choć sprzed 10 lat, bo akcja tej książki rozpoczyna się w 2002 roku. Pokolenie "Geja w wielkim mieście", to są ludzie z marzeniami, zawodowymi, osobistymi, chcą być kochani, chcą robić ciekawe rzeczy, mają odwagę brać byka za rogi, przenosić się do Warszawy z mniejszych miast. To jest pokolenie ludzi, które wie, że może i stara się to robić - dodaje.
Mikołaj Milcke rozpoczyna akcję swojej książki, od historii chłopaka, któremu wydaje się, że jest homoseksualistą. - Dzieją się różne rzeczy, gdy on szuka siebie, nawet próbuje się leczyć, ale widzi że jest to jakaś ściema - opowiada gość Justyny Dżbik. 

"Gej w wielkim mieście" i "Chyba strzelę focha!" wpisują się w nurt literatury obyczajowej, w podpunkt literatura gejowska. - Fajnie, że ludzie chcą takie książki czytać. Oznacza to, że społeczeństwo się zmienia - mówi Czwórkowy gość. - Myślę, że nawet 10 lat temu, taka książka nie stanęłaby na półce. Myślę, że z dystrybucją byłoby ciężko, nie wiem jak z wydaniem - dodaje.
Jakie były reakcje czytelników na pierwszą książkę Mikołaj Milcke, komu autor poleca swoje książki dowiesz się słuchając załączonej rozmowy z "Poranka OnLine" .
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka homoseksualizm
Czytaj także

Rodzice walczą o prawa swoich homoseksualnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 17:00
Takiej akcji w Polsce jeszcze nie było. Do tej pory o prawa gejów i lesbijek walczyli wyłącznie sami zainteresowani. Teraz dołączyli do nich ich bliscy. Ruszyła kampania "Rodzice, odważcie się mówić". – Chodziło o to, aby "wyjść z szafy", zamiast się w niej chować, oraz pokazać innym, że warto to zrobić – mówią jej bohaterowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycyjna polska rodzina odchodzi do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 10:00
In vitro, związki partnerskie - te tematy pokazały w ostatnich miesiącach, jak zmienia się mentalność i systemy wartości naszego społeczeństwa. Z drugiej strony badania CBOS udowadniają, że dla Polaków wciąż najwyższą wartością jest rodzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kampania Przeciwko Homofobii: nie ma "gejowskiego lobby"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 09:58
17 proc. osób homoseksualnych spotyka się Polsce z przemocą fizyczną. – Ataki z bronią, popychanie, pobicia i próby gwałtu, szczególnie na lesbijkach i kobietach biseksualnych – wymienia Agata Chaber, prezes Kampanii Przeciwko Homofobii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W Cannes nie wygrała odmienność, lecz naturalność"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 20:00
Złotą Palmę otrzymał francusko-tunezyjski reżyser Abdellatif Kechiche za film "Życie Adeli. Rodział 1 i 2", opowiadający o miłości dwóch kobiet w niespotykany dotąd sposób. Czy w Cannes dokonuje się kulturowa rewolucja?
rozwiń zwiń