Dieta przyszłej mamy: ważne są... kolory warzyw

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:00
Myśl za dwoje, a jedz tylko za siebie - apelują organizatorzy akcji "Zachowaj równowagę", której celem jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom z tym związanym.
Audio
  • Różnorodność i regularność podstawą diety przyszłej mamy (Poranek OnLine/Czwórka)
Dieta przyszłej mamy: ważne są... kolory warzyw
Foto: Glow Images/East News

Zdrowe żywienie, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są wyjątkowo ważne dla kobiet w ciąży: - To jest moment wielu zmian w życiu, także zmiany wrażliwości i masy ciała - tłumaczy dietetyk, mgr Aneta Grajda z Centrum Zdrowia Dziecka. - Wystarczy, że do swojego menu przyszła mama dorzuci dodatkowy posiłek, i może być pewna, że zabezpieczyła całą zawartość energetyczną, potrzebną jej oraz dziecku - dodaje.

Modyfikacja jadłospisu kobiety w ciąży polega przede wszystkim na przestrzeganiu zasad dotyczących różnorodności i regularności posiłków. - Panie nie mogą ograniczać się do produktów z jednej grupy spożywczej. Muszą zadbać o to, by w ich diecie znalazły się zboża, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory oraz mięso, jajka i ryby - mówi specjalistka do spraw żywienia. - Należy wybierać te składniki, które są wartościowe - podkreśla.

Przyszłe mamy powinny unikać jedzenia surowego mięsa, a posiłki przyrządzać na parze. Warto też pamiętać, że w diecie kobiety ciężarnej ważne są kolory warzyw - najlepiej jeść te pomarańczowe, zielone i fioletowe.

kul

Czytaj także

Pustki: jak wakacje to tylko nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 09:00
Jeden z najciekawszych reprezentantów sceny alternatywnej w Polsce pierwsze próby grał w komórce. A gdzie spędzał wakacje? O letnie wspomnienia zapytaliśmy członków zespołu Pustki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odeta Moro-Figurska: przyszłe mamy powinny starannie selekcjonować swoje lektury

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 13:20
- Bardzo żałuję, że za moich czasów dzieciaki nie czytały horrorów, bo jestem fanem tego gatunku. Dlatego lekturą mojego dzieciństwa były baśnie braci Grimm - mówi Odeta Moro-Figurska. Dziennikarka weźmie udział w naszej akcji "Czytasz, słuchasz… Czwórka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aung San Suu Kyi: w życiu najważniejsza jest możliwość wyboru

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 17:00
- Wszędzie, gdzie jestem, staram się rozmawiać z młodymi ludźmi, bo jesteście naszą przyszłością. To wy walczycie o to, żeby było lepiej - mówiła Aung San Suu Kyi podczas wykładu na UW. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla od wizyty w Polsce rozpoczęła podróż po Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń