Sławomir Mrożek: od "Szpilek" do Panteonu Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 15:34
W Krakowie żegnamy Sławomira Mrożka; urna z prochami pisarza została wystawiona w krakowskim Barbakanie. Był najczęściej grywanym w kraju i za granicą polski dramaturgiem współczesnym.
Audio
  • Pożegnanie Sławomira Mrożka - relacja z Krakowa - materiał Pawła Pawlicy (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Profesor Andrzej Zieniewicz opowiada o twórczości Sławomira Mrożka - materiał Kasi Węsierskiej (Stacja Kultura/Czwórka)
Sławomir Mrożek w studio nagraniowym
Sławomir Mrożek w studio nagraniowymFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sławomir Mrożek zmarł niespodziewanie, 15 sierpnia, w nicejskim szpitalu. Dziś (17 września) o 10.00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe w krakowskim Barbakanie, tam została wystawiona urna z prochami.

O 12.30 urna z prochami pisarza została umieszczona na karawanie konnym. Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego poinformował, że zostanie utworzony skromny kondukt pogrzebowy, w dwóch samochodach za karawanem pojechadą najbliżsi zmarłego.

Kondukt przejdzie przez rynek główny do kościoła świętych Piotra i Pawła. Po mszy zostaną wygłoszone krótkie przemówienia. Zostanie odczytany list prezydenta Bronisława Komorowskiego. Następnie urna zostanie przeniesiona do jednej z niedawno dokończonych krypt. Prochy dramaturga zostaną złożone w sarkofagu wykonanym z kremowego piaskowca.
Sławomir Mrożek będzie pierwszym wybitnym Polakiem pochowanym w Panteonie Narodowym.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia o Sławomirze Mrożku.

Pisarz urodził się 29 czerwca 1930 roku w małym galicyjskim miasteczku Borzęcin, uczył się i studiował w Krakowie. Pierwszy sukces odniósł w 1950 roku, gdy otrzymał nagrodę czasopisma "Szpilki" za żarty rysunkowe. Na 1953 rok datuje się jego debiut książkowy. Sławomir Mrożek wiele czasu spędził na emigracji. Dziś jest jednym z najpoczytniejszych prozaików w Polsce, obok Stanisława Lema i Witolda Gombrowicza. Jak podkreśla profesor Andrzej Zieniewicz, literaturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, Sławomir Mrożek zapisał się wyraźnie na kartach polskiej literatury.
- O Sławomirze Mrożku nie można zapomnieć, bo był pionierem pewnych gatunków literackich - mówi ekspert. - Pisarz zasłynął opowiadaniami i dramatami, ale także tym, że wprowadził do polskiej literatury powojennej nurt groteski w opowiadaniach i dramatach. Ten nurt był kontynuacja literatury Witkacego, Gombrowicza, ale u Mrożka miał on charakterystyczny rys najbardziej współczesnych i zwyczajnych opowiadań. W opowieści "Słoń" Mrożek pisze o dyrektorze zoo, który był ambitny i nie mając słonia postanowił zbudować go z gumy i napełnić ją gazem. Sztuczny słoń uniósł się do góry w momencie, gdy nauczycielka wyjaśniała wycieczce szkolnej, że słoń jest jednym z najcięższych zwierząt na świecie - opowiada.

Sławomir Mrożek w Radiach Wolności.

(pj)

Czytaj także

Wspominamy Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 09:12
Dzisiejszy "Sezon na Dwójkę" w całości będzie poświęcony postaci wybitnego dramaturga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków żegna Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 10:00
- Sztuki Mrożka przedstawiają relacje ludzkie w czystej postaci, więc jest zrozumiały w każdym języku - mówiła w Dwójce Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego, z którym pisarz był związany przez wiele lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska pożegnała Sławomira Mrożka. "Kończy się pewna epoka"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 16:45
- Mrożek był twórcą osobnym, strzegł tajemnicy swojej odrębności - mówił ojciec Jan Andrzej Kłoczowski w homilii podczas nabożeństwa żałobnego dramatopisarza. Msza pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza została odprawiona w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie.
rozwiń zwiń