Dostać Izrael w prezencie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 10:00
- Jestem przede wszystkim Polką, a od jakiegoś czasu również Izraelką - mówi Ela Sidi, autorka książki "Izrael oswojony".
Audio
  • Kim jest Ela Sidi, autorka książki "Izrael Oswojony"? (Stacja Kultura/ Czwórka).
Fragment okładki książki Eli Sidi pt. Izrael oswojony
Fragment okładki książki Eli Sidi pt. "Izrael oswojony"Foto: materiały prasowe/ Wydawnictwo Muza

Wszystko zaczęło się przez przypadek. Koleżanka zaproponowała wyjazd na studencką wycieczkę. I nie był to wyjazd do Czechosłowacji ani NRD, ale do Izraela, kraju egzotyki o jakiej marzyło się w czasach socjalizmu.
Tam Ela Sidi poznała chłopaka i jak mówi, dostała od niego Izrael w prezencie ślubnym.
Był rok 1991, kiedy na dobre wyprowadziła się z Polski, do kraju, w którym nawet banalne życie i codzienne czynności wykonuje się w poczuciu nieustannego zagrożenia.
Ale jej życie jest niebanalne. Ela pracuje w jednej z izraelskich gazet, tłumaczy i pisze popularnego bloga "Gojka z Izraela" oraz książki.
"Izrael oswojony" to opowieść o życiu w kraju pełnym skrajności, do którego tęskni jak jest w Polsce i w którym tęskni za Polską.

jl

Czytaj także

Klimko-Dobrzaniecki: "Grecy umierają w domu" to historia, która już odeszła

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:02
Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Grecy umierają w domu", pisarstwem zajmuje się od 13 lat. Mieszka w Wiedniu, ale dużo podróżuje. – Spotkania w różnych częściach świata to inspiracje – mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Syrwid: bohaterką "Bogactwa" jest pamięć

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 11:00
Z wykształcenia filmoznawca, publikuje felietony i recenzje o filmie. I choć nie jest jej obce zagadnienie grafomanii Marta Syrwid sama też zdecydowała się sięgnąć po pióro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Etyka w modzie" jest modna

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 13:00
"Etyka w modzie” to kompletny przewodnik po kontrowersyjnym temacie etycznych postaw w modzie. W Polsce to jedyna tak obszerna publikacja na ten temat.
rozwiń zwiń