Miłosz Brzeziński: wierzymy w sport, jednak ćwiczymy rzadko

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 11:00
Poprawni Optymiści, Pozorni Twardziele, Zmęczeni Herosi, Świadomi Indywidualiści, Zdesperowani Buntownicy, Niepocieszeni Podjadacze, Pogodni Mędrcy i Towarzyscy Hedoniści - znamy już "Style Zdrowia Polaków". Jak to o nas świadczy?
Audio
  • Trener osobisty, Miłosz Brzeziński analizuje wyniki ankiety "Style Zdrowia Polaków" (Czwórka/Poranek OnLine)
Wiara podobno czyni cuda, ale ćwiczenia się robi, a nie w nie wierzy
Wiara podobno czyni cuda, ale ćwiczenia się robi, a nie w nie wierzyFoto: Glow Images/East News

- Ze zdrowiem sprawa wygląda tak, że do 26. roku życia większość z nas w ogóle o nim nie myśli - mówi Miłosz Brzeziński. - A potem, z wiekiem, zaczynamy przywiązywać wagę do tego, jak grubo smarujemy chleb masłem i czy przed snem możemy pozwolić sobie na coś pikantnego. Mniej więcej po 30. dociera do nas, że mózg nie jest kierowcą tira, który wyprowadzi nasze ciało z najostrzejszych zakrętów. Nic z tego, o nasze zdrowie musimy zadbać sami.

Podobne zdanie na ten temat mają uczestnicy badania "Style Zdrowia Polaków". 82 proc. Polaków uważa, że ich zdrowie jest w ich własnych rękach, a 84 proc. wierzy, że w "zdrowym ciele zdrowy duch". Jednocześnie tylko 41 proc. ankietowanych wykonuje badania krwi oraz mierzy poziom cukru dwa razy do roku.

- Za okresową kontrolą lekarską stoi pewien rozsądek i warto się nim kierować, bo zdrowia nie da się okantować - twierdzi gość "Poranka OnLine". -  Niestety sporo osób, głównie płci męskiej, traktuje wizytę u lekarza jako przejaw słabości.

Z sondażu wynika także, że 97 proc. Polaków czuje się zestresowanych, a za taki stan rzeczy wini pracę i naukę oraz pieniądze i opłaty. Zdecydowana większość z nas wierzy także, że ćwiczenia fizyczne prowadzą do dłuższego i zdrowszego życia, ale tylko 51 proc. regularnie ćwiczy.

- Organizm człowieka nie należy do typu siedzącego. My nie ewoluowaliśmy z małż na skałach tylko z dość ruchliwych zwierząt - wyjaśnia trener osobisty. - I kiedy zamieramy przy biurkach, przylepiamy się do komputera, nasze ciało zaczyna się buntować, a depresja staje się realnym zagrożeniem cywilizacyjnym.

Zwłaszcza, że mamy coraz większe problemy ze snem - średnio jeden na dziesięciu Polaków nie może zasnąć lub śpi nie więcej niż 4 godziny, a zdecydowana większość z nas wolny czas spędza przed... telewizorem.

kul

Miłosz
Miłosz Brzeziński w Czwórce


Czytaj także

Kobiety w pracy plotkują, mężczyźni chcą zbawiać świat

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 09:46
- Żaden inny gatunek nie jest tak elastyczny mentalnie jak człowiek, dlatego szanse na to, że uda nam się dojść do porozumienia z kolegami z pracy są duże - twierdzi Miłosz Brzeziński i radzi jak rozwiązywać konflikty w firmie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta przyszłej mamy: ważne są... kolory warzyw

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:00
Myśl za dwoje, a jedz tylko za siebie - apelują organizatorzy akcji "Zachowaj równowagę", której celem jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom z tym związanym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie karm swojego dziecka byle czym!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
60 procent polskich uczniów nie je śniadania przed wyjściem do szkoły. Część z nich nie zabiera ze sobą kanapek i między lekcjami korzysta tylko z tego, co oferują szkolne sklepiki.
rozwiń zwiń