Dziennikarze PAP tłumaczą świat już od 95 lat!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 09:00
Największa agencja informacyjna w naszym kraju ma już 95 lat. Bez Polskiej Agencji Prasowej trudno wyobrazić sobie rynek medialny nie tylko w Polsce, ale też za granicą.
Audio
  • Norbert Nowotnik opowiada o pracy w Dziale Cywilizacja (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Krzysztof Strzępka opowiada o kulisach pracy w Dziale Gospodarka (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jak pracuje się w dziale zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Tomasz Grodecki z Działu Politycznego PAP opowiada o swojej pracy (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Agata Kwiatkowska opowiada o pracy w Dziale Społecznym PAP (Czwórka/Poranek OnLine)
Z okazji 95. urodzin PAP zaprasza na Dzień Otwarty
Z okazji 95. urodzin PAP zaprasza na Dzień OtwartyFoto: Glow Images/East News

Był 5 dzień grudnia 1918 roku kiedy to rozpoczęła działalność Polska Agencja Telegraficzna. Początki były skromne - do centrali w Warszawie dołączały kolejno oddziały na terenie kraju, stopniowo nawiązywano też współpracę z agencjami zagranicznymi. Oficjalnie Polska Agencja Prasowa ukonstytuowała się z połączenia PAT i Polpressu. Stało się to 27 lutego 1991 roku.

Teraz każdego dnia 250 dziennikarzy w Warszawie, 70 korespondentów regionalnych, 30 korespondentów i współpracowników za granicą przygotowuje i dostarcza odbiorcom średnio 1200 informacji. Jednym z członków zespołu jest Norbert Nowotnik - dziennikarz Działu Cywilizacja. - To był bardzo szczęśliwy przypadek. Kilka lat temu szukałem pracy w Warszawie. Szedłem z redakcji "Rzeczpospolitej" do siedziby TVN 24 i po drodze wstąpiłem do PAP - wspomina rozmówca Eweliny Grygiel. - Inspirowany lekturami Kapuścińskiego chciałem być reporterem z krwi i z kości, trafiłem do działu Cywilizacja i mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że się tutaj realizuję.

PAP - 95 lat u źródła informacji>>>

Dział Cywilizacji, tak jak inne działy w Polskiej Agencji Prasowej, ma szereg tematów, których musi pilnować na bieżąco. Do zadań dziennikarzy z tego zespołu należy informowanie o tym, co ciekawego i ważnego dzieje się w kinach, teatrach, salach koncertowych oraz jakie ważne decyzje zapadają na obszarze kultury i edukacji.

Działalność PAP nie ogranicza się jednak tylko do informowania. 50 fotoreporterów PAP wraz z fotoreporterami Europejskiej Agencji Fotograficznej wykonuje ok. tysiąca zdjęć, które codziennie trafiają do serwisu agencyjnego. Polska Agencja Prasowa prowadzi też kilka portali tematycznych, wydaje serwisy na tablety i urządzenia mobilne, zapełnia nośniki reklamowe.

Z okazji swojego święta PAP zaprasza 7 grudnia na Dzień Otwarty. Dla odwiedzających przygotowano spotkania tematyczne ze znanymi dziennikarzami PAP, zaprezentowane zostaną stare kroniki filmowe Polskiej Agencji Telegraficznej i archiwalne urządzenia telekomunikacyjne.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznaliśmy laureatów Złotych Mikrofonów Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 13:40
Wczoraj wręczono po raz kolejny prestiżowe nagrody - Złote Mikrofony. Wyróżnionych zostało pięć osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Bond: jestem specjalistą od marketingu Matki Natury

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 08:00
Nazywa się Bond, ale nie broni imienia Jej Królewskiej Mości tylko troszczy się o dzieciaki. Z myślą o nich stworzył projekt Wild Thing i próbuje wyrwać dzieci ze szponów nowych technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amy Goodman: rzetelny dziennikarz powinien bronić demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 07:30
- Rzetelne dziennikarstwo jest niezbędne do funkcjonowania demokratycznego państwa - uważa Amy Goodman, amerykańska ikona niezależnego dziennikarstwa.
rozwiń zwiń