Magdalena Kumorek: poezja Leśmiana rezonuje ze mną

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 12:00
- Poezję Bolesława Leśmiana podczytuję od wielu lat. Z biegiem czasu odnajduję w niej różne rzeczy, siegam po różne teksty - mówi Magdalena Kumorek. - To jeden z nielicznych poetów, który oddaje swoim słowem to, co ja noszę w głowie.
Audio
  • Magdalena Kumorek opowiada o poezji Leśmiana i płycie "Śmiercie" (Czwórka/Poranek OnLine)
Magdalena Kumorek
Magdalena KumorekFoto: Wojciech Kusiński

Magdalenę Kumorek znamy ze scen teatralnych, ról filmowych czy serialowych kreacji, niektórzy pamiętają ją również z przegladów piosenki aktorskiej. Ostatnio, korzystając z zimowej przerwy w zdjęciach do serialu, Magdalena Kumorek zdecydowała się nagrać płytę z wierszami Bolesława Leśmiana. Aktorce udało się napisać muzykę, a aranżacjami zajął się jej mąż. Album "Śmiercie" już w styczniu pojawi się na półkach sklepów muzycznych.

- Ostatnio zaczęłam czytać teksty Leśmiana na nowo - przyznaje gość "Poranka OnLine". - Zaczęłam śpiewać w domu, a do nagrania płyty namówił mnie mąż.

Magdalena Kumorek śpiewająco zinterpretowała wiersze Bolesława Leśmiana dotyczące śmierci. Podkreśla różne spojrzenia poety na ten temat i ona sama różnie je odczytuje.

- Nie są to melancholijne piosenki w długim rozciągniętym swetrze z gitarą w dłoni - mówi aktorka. - Na tej płycie chciałam zawrzeć rytm związany z polską muzyką ludową. Są tam oberki, kujawiaki, polonez. Całość jest współcześnie zaaranżowana.

W Czwórce Magdalena Kumorek opowiada również o poszukiwaniu swojego głosu i tzw. białym śpiewie. W lutym aktorka planuje rozpocząć trasę koncertową, na pewno zobaczymy ja też w telewizji. Po licznych zawodowych obowiązkach aktorka chętnie wraca do swojego domu pod Wrocławiem.

(pj)

Czytaj także

"Frankenweenie" łączy vintage z nową technologią

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 13:53
Victor w wypadku traci najlepszego przyjaciela, psa Korka. Kiedy jednak na lekcji fizyki dowiaduje się, że jest jeszcze dla nich nadzieja postanawia ją wykorzystać. Ciąg dalszy tej historii - w piątek w kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cudownie ocalona księga Chaima Nachmana Bialika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:30
- On pisze o tych godzinach samotności, kiedy na zewnątrz wiosna piękna przychodzi, a on siedzi w ciemnym pokoju i studiuje gemarę, żyjąc tym, co powiedzieli rabini 2 tysiące lat temu - o twórczości Chaima Nachmana Bialika rozmawialiśmy w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała Praga Śpiewa z seniorami z Brzeskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 08:30
Trzy lata temu młoda i pełna energii dziewczyna zaraziła swoją radością podopiecznych Domu Pomocy Dziennej na warszawskiej Pradze. Tak powstał zespół Cała Praga Śpiewa, który zachęca do wspólnego muzykowania.
rozwiń zwiń