Kinga Baranowska: wpadnijmy w ciąg zdrowego odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:00
Przeprowadzanie badań profilaktycznych, wystarczająca ilość snu, właściwe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna - to wszystko ma decydujący wpływ na wyniki, jakie osiąga się zarówno w sporcie, jak i w codziennym życiu. Himalaistka Kinga Baranowska przyznaje, że warto dbać o siebie przez cały czas, a nie tylko okresowo.
Audio
  • Kinga Baranowska, himalaistka o tym, jak się odżywiać i dlaczego tak ważny jest właściwy tryb życia (Czwórka/Poranek OnLine)
Kinga Baranowska
Kinga BaranowskaFoto: Czwórka

- Himalaiści, podobnie jak cała narodowa kadra sportowców, muszą robić badania regularnie - mówi w Czwórce Kinga Baranowska, himalaistka, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników, z których na trzech stanęła jako pierwsza Polka . I dodaje, że każdy z nas powinien takie badania przeprowadzać. I uprawiać sport. - Ja miałam szczęście i dobrych nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach, dzięki nim już w dzieciństwie dostałam sporą dawkę aktywności.

Świadomie jednak zaczęła dbać o swoje zdrowie dopiero wówczas, gdy profesjonalnie uprawiała sport. - Po prostu zorientowałam się, że to, jak się odżywiam i co robię, rzeczywiście wpływa na wyniki, które osiągałam - przyznaje Baranowska.

Jak przyznaje gość Czwórki, w zdrowej diecie nie chodzi o to, by "unikać drożdżówek i jeść sałatki", tylko o regularność. - Nie jestem w stanie przygotować się do wyprawy w ciągu dwóch tygodni. Muszę być dłuższy czas w ciągu zdrowego trybu życia. Bo tuż przed wyprawą, nawet, jeśli diametralnie zmieniłabym styl życia, byłoby już za późno - tłumaczy Baranowska. - Zresztą, jeśli wypadniemy z takiego zdrowego ciągu, dużo trudniej potem powrotem do niego wrócić.

Okazuje się jednak, że Polacy często na swoje zdrowie… po prostu nie zwracają uwagi. A jeśli już, nie jest ono dla nich najważniejsze. Tak wynika z badania opinii publicznej, przeprowadzonego na zlecenie Bayer przez Millward Brown. - Mamy "życzeniowe" podejście do swojego zdrowia. Wiemy, że jest ono ważne i chcielibyśmy, by było dobre. Ale z realizacją tego celu jest już dużo gorzej - przyznaje Baranowska w Czwórce. - Naszym dzieciom też wydajemy polecenia, stosujemy zakazy i nakazy, a rzadziej dajemy dobry przykład. Z własnego doświadczenia wiem, że ta metoda nie tylko nie działa, ale często też przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Tymczasem wyrabianie w dzieciach właściwych nawyków jest bardzo ważne, bo one pozostaną im na całe życie.

By dowiedzieć się więcej, jak wygląda przygotowanie himalaistki do górskich wypraw, a także, dlaczego tak ważny jest regularny sen, posłuchaj nagrania rozmowy z "Poranka OnLine" i obejrzyj wideo ze studia Czwórki.

(kd / ac)

Czytaj także

Zdrowa dieta, seks, aplikacja na smartfona? Sposoby na odchudzanie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:00
Na wiosnę wszyscy zaczynamy baczniej przyglądać się sobie w lustrze. Nagle okazuje się, że tu i ówdzie przybyło nam odrobinę ciała i należałoby "wziąć się za siebie". Jak powrócić do zgrabnej sylwetki?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dietetyk: na wakacjach all inclusive możesz przytyć nawet 3 kilo

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:30
Wakacje all inclusive i urlop nad morzem to najwięksi wrogowie szczupłej sylwetki. Co latem jeść, żeby nie przytyć - radzi dietetyczka, Magda Ochnio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wybrać wodę, która będzie najzdrowsza?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 16:45
Wydawać by się mogło, że woda, to po prostu woda, że te mineralne niczym się od siebie nie różnią. Nic bardziej mylnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wydłużyć swoje życie? "Ruch to podstawa"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 14:08
Otyłość to coraz bardziej poważny problem w Polsce. Zwłaszcza, że jest to jeden z czynników, które znacząco skracają nasze życie. - Kluczem do utraty wali jest spożywanie odpowiedniej ilości kalorii, warto także systematycznie się ruszać, np. spacerować - mówią eksperci.
rozwiń zwiń