W Unii ślimak jest rybą

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 11:50
Polityczne decyzje i unijne dofinansowania sprawiły, że w dokumentach UE ślimak zakwalifikowany jest do ryb.
Audio
  • Dlaczego w UE ślimak jest rybą - materiał Justyny Majchrzak (Czwórka/W cztery oczy)
W Unii ślimak jest rybą
Foto: Glow Images/East News

Jak mówi Agnieszka Węgrzynowicz z warszawskiego Ogrodu Zoologicznego unijne rozporządzenie nie ma nic wspólnego z zoologią. - Ślimakowi do ryby jest bardzo daleko, choćby dlatego, że jest to bezkręgowiec. Ewolucyjnie jest dużo bardziej prymitywny - wyjaśnia ekspertka.

Justyna Majchrzak sprawdziła, co skłoniło unijnych prawodawców do nazwania ślimaków rybami. - W tym rozporządzeniu chodziło o to, żeby wesprzeć francuska gospodarkę - tłumaczy Agnieszka Węgrzynowicz. - Dopłaty dla przedsiębiorców, którzy trudnią się rybołówstwem są bardzo duże. Dzięki zakwalifikowaniu ślimaka do ryb, te dopłaty objęły też przedsiębiorców zajmujących się przemysłem "ślimaczym".

W unijnych dokumentach ślimak nazywany jest rybą śródlądową, co ma ogromne znaczenie dla francuskiej gospodarki.

(pj)

Czytaj także

Bryndza, suska i karp zatorski - regionalne skarby

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 13:32
Produkty lokalne i regionalne to gwarancja najwyższej jakości, tradycyjnego sposobu wytwarzania i przede wszystkim przyjemność dla podniebienia. Sprawdziliśmy jakie polskie produkty są już chronione przez Unię Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2013 rok w Unii - bilans na plus

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 13:57
Ten rok to duży krok w przód w historii Unii Europejskiej. Mimo trwajacego od kilku lat kryzysu udało się uchwalić budżet UE na lata 2014 - 2020.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryga - Europejska Stolica Kultury 2014 z nową walutą

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 08:00
Od 1 stycznia Ryga będzie jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury. Jej mieszkańców z nowym rokiem czeka też zmiana waluty - Łotwa dołącza do strefy euro.
rozwiń zwiń