Zgłoś swój problem Parlamentowi Europejskiemu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:00
Każdy z obywateli Unii Europejskiej ma możliwość uczestniczenia w jej życiu poprzez zgłaszanie pytań, wniosków oraz własnych koncepcji. W Czwórce wyjaśniliśmy, jak należy się do tego zabrać.
Audio
  • Do Parlamentu Europejskiego możemy kierować zapytania, problemy i wnioski związane z kwestiami wspólnego rynku, działalności gospodarczej, czy też sprawy konsumenckie (Czwórka/W cztery oczy)
Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w BrukseliFoto: WL/Wikipedia/CC

Polska jest w UE od 10 lat. Już 25 maja wybierzemy naszych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. I to właśnie oni mogą być dla nas pierwszym krokiem na drodze do załatwienia interesujących nas kwestii. - Najprostszą formą zgłoszenia swojej sprawy Parlamentowani Europejskiemu, jest zwrócenie na to uwagi posłowi. Każdy z nich ma obowiązek spotykania się z wyborcami, dyżurów, prowadzi swoje biuro - mówi w audycji "W cztery oczy" Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych.
Możemy też oprzeć się o drogę elektroniczną. Istnieje specjalny portal, z pomocą którego można przekazywać PE swoje wnioski. - Europejska Inicjatywa Obywatelska to jest rozbudowany mechanizm, gdzie trzeba zebrać milion podpisów ze strony obywateli co najmniej siedmiu państw członkowskich. Jest na to określony czas - 12 miesięcy i jeśli sie to uda, taka sprawa rownież musi być złożona przez Komisję Europejską do Europarlamentu - przybliża gość Czwórki.
PRZECZYTAJ TEŻ: Parlament Europejski - miasto w mieście

O ile jednak poprzedni sposób wymaga zaangażowania naprawdę pokaźnej energii, znacznie łatwiejsze jest prawo petycji. Jeszcze raz opowiada Filip Pazderski. - Jest to mechanizm, który bezpośrednio dociera do Parlamentu Europejskiego, gdzie istnieje specjalna Komisja Petycji. Tam każdy z nas, indywidualnie albo w grupie, może się zgłosić ze swoją sprawą, wnioskiem, zwróceniem uwagi na dany problem.
Oczywiście należy przy tym pamiętac, że Parlament Europejski zajmie się tylko sprawami, które bezpośrednio dotyczą jego działalności. Należą do nich kwestie wspólnego rynku, działalności gospodarczej, sprawy konsumenckie. Z kolei obszar polityki społecznej pozostaje w gestii państw członkowskich.
(ac/kul)

Czytaj także

Młodych nie interesują wybory do europarlamentu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 15:30
Znamy już termin najbliższych wyborów do Parlamentu UE. 25 maja Polacy wybiorą 51 posłów, którzy będą nas reprezentować w strukturach Unii. Warto wiedzieć na kogo głosujemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za granicą też możesz głosować

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 14:00
- Przebywanie poza Polską nie odbiera nam prawa do głosowania w polskich wyborach - przypomina w Czwórce Karolina Grot z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10-lecie Polski w UE. Co udało się nam osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 12:00
1 maja mija 10 lat od akcesji Polski do Unii Europejskiej. Co się zmieniło? "Infrastruktura, orliki, biblioteki na obszarach wiejskich" - wymieniają słuchacze Czwórki. Inni cieszą się, że wciąż nie mamy europejskiej waluty. Wszyscy jednak przyznają zgodnie, że dziś nasz kraj wygląda już zupełnie inaczej niż w 2004 roku.
rozwiń zwiń