X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

10-lecie Polski w UE. Co udało się nam osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 12:00
1 maja mija 10 lat od akcesji Polski do Unii Europejskiej. Co się zmieniło? "Infrastruktura, orliki, biblioteki na obszarach wiejskich" - wymieniają słuchacze Czwórki. Inni cieszą się, że wciąż nie mamy europejskiej waluty. Wszyscy jednak przyznają zgodnie, że dziś nasz kraj wygląda już zupełnie inaczej niż w 2004 roku.
Audio
  • Podsumowanie 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Co udało się nam osiągnąć, a jakie spotkały nas porażki? - materiał Katarzyny Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli
Budynek Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: Sylwia Mróz/PR

Wielu Polaków tuż po wstąpieniu do Unii Europejskiej liczyło się z tym, że na jakąkolwiek zmianę sytuacji w naszym kraju trzeba będzie poczekać nawet kilkadziesiąt lat. Tymczasem po upływie dekady widać różnice.

Dotyczą one nie tylko spraw dużej wagi, polityki, bądź gospodarki, ale także, a może przede wszystkim, naszego codziennego życia, czyli na przykład… czystości wody w kranach. - 10 lat temu, gdy chcieliśmy się napić wody z kranu, musieliśmy ją przegotować, albo przynosić w ogromnych baniakach z "oligocenek". Dziś w wielu miastach możliwe jest spożywanie jej prosto znad umywalki - mówi Anna Radwan, prezes Fundacji Schumanna. - Dzięki funduszom europejskim wybudowaliśmy, bądź zmodernizowaliśmy bowiem ponad 600 oczyszczalni ścieków w całym kraju.

Jak dodaje ekspertka, od wejścia naszego kraju do Wspólnoty, PKB Polaków zwiększyło się o niemal 50 proc. - To dobry wynik, a po dziesięciu latach widzimy, że przegoniliśmy na przykład Węgrów, którzy w momencie wejścia do UE byli narodem zamożniejszym od naszego – opowiada Radwan. - Do tego dochodzą możliwości przemieszczania się między krajami bez paszportu czy studiowania zagranicą.

Zmiany zachodzą jednak nie tylko w naszym życiu codziennym, ale także w mentalności. Jak przyznaje Krzysztof Kokoszczyński z Euroaktiv.pl mamy poczucie, że staliśmy się "częścią Europy", a to cenniejsze niż pieniądze. Być może dlatego zmienił się także nasz stosunek do UE. Początkowo za wstąpieniem w jej szeregi było tylko ok. 40 proc. naszych rodaków. Teraz odsetek ten wynosi nawet 80 proc.

A czego nie udało nam się przez te 10 lat osiągnąć i jakie ponieśliśmy porażki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Katarzyny Węsierskiej z audycji "Poranek OnLine".

(kd/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski rynek pracy atrakcyjny, ale nie dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 12:15
Stanisław Żelichowski (PSL): Bardziej cieszyłbym się z tego, gdyby Polacy pracowali w kraju i gdybyśmy mieli w Polsce takie same warunki, jak w innych krajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chcemy mieć w Polsce walutę euro?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 15:54
Kraje, które ostatnio przyjęły euro - Estonia i Łotwa ,mają już za sobą kilka miesięcy życia z europejską walutą. Czy im się to opłacało?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowy portret młodych Polaków. Żyją nieodpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 08:00
Choć niektórzy nie muszą martwić się o każdy zarobiony grosz i oszczędzać, by przetrwać "do pierwszego", niestety większość młodych Polaków ledwie wiąże koniec z końcem. Z badań wynika jednak, że nie zależy to od wysokości ich zarobków. Potrafią bowiem wydać wszystko, niezależnie od tego, ile zarobią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak fundusze europejskie zmieniają oblicze Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:00
W ostatniej perspektywie budżetowej wydaliśmy niemal 70 mld euro. - To były pieniądze dobrze zainwestowane - mówi w Czwórce wiceminister Adam Zdziebło z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.
rozwiń zwiń