Młodych nie interesują wybory do europarlamentu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 15:30
Znamy już termin najbliższych wyborów do Parlamentu UE. 25 maja Polacy wybiorą 51 posłów, którzy będą nas reprezentować w strukturach Unii. Warto wiedzieć na kogo głosujemy.
Audio
  • Magdalena Wnuk opowiada o serwisie "Mam prawo wiedzieć" i znaczeniu wyborów do europarlamentu (Czwórka/Europejski Lunch)
Obrady Parlamentu Europejskiego
Obrady Parlamentu EuropejskiegoFoto: Central Audiovisual Library of the European Commission

Stowarzyszenie 61 po raz kolejny pomaga nam w wyborze. Tworząc projekt i serwis "Mam prawo wiedzieć", w jednym miejscu gromadzi wiele potrzebnych informacji, które z pewnością mogą nam ułatwić decyzje, na kogo zagłosować. Znajdziemy tam też dane, które pomogą nam poruszać się w gąszczu mechanizmów parlamentarnych, objaśniają, na czym polega działalność europarlamentu.

- Z naszej strony każdy wyborca może się dowiedzieć jaka jest przeszłość zawodowa aktualnych europosłów i kandydatów na europarlamentarzystów - mówi Magdalena Wnuk ze Stowarzyszenia 61. - Wszyscy politycy, którzy są na tyle życzliwi i chcą wypełnić nasz kwestionariusz, podzielić się z wyborcami swoimi poglądami i stanowiskiem wobec rozmaitych spraw, mogą to zrobić. 
Stowarzyszenie 61 od lat przygląda się działalności polskich europarlamentarzystów, którzy najchętniej udzielają się w takich obszarach jak sprawy zagraniczne, budżet czy rolnictwo.

Magdalena Wnuk zwraca uwagę, że bardzo istotnym jest, byśmy brali udział w wyborach i głosowali na kandydatów-ekspertów. - Ważne jest żebyśmy wybierali zgodnie ze swoimi poglądami, głosowali na osoby kompetentne, na specjalistów - mówi gość "Europejskiego Lunchu".

Warto wiedzieć, że Polska jest szóstą siłą w Parlamencie Europejskim i nasz głos ma tam znaczenie. Dlatego gość Czwórki zachęca, przede wszystkim młodych ludzi, którzy niechętnie głosują, do zainteresowania tym tematem. Podkreśla też, że to od decyzji Parlamentu Europejskiego zależy wiele spraw ważnych dla młodzieży, jak program Erasmus, opłaty za roaming, decyzje w sprawie ACTA, czy ostatnio głośno dyskutowana ochrona danych przechowywanych w chmurze.

(pj / ac)

Czytaj także

Parlament Europejski - miasto w mieście

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 13:28
- Mamy tu trzy banki, pocztę, fryzjera, pralnię i sklep - mówi polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. - Właściwie możemy stąd nie wychodzić nigdy - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znajdź pracę w administracji Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:48
Jak dostać pracę w krajach UE i czy w ogóle warto się o nią starać? Ambasadorka Karier w UE Agnieszka Zakrzewska przekonuje, że praca w administracji unijniej nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie - może być spełnieniem marzeń i zawodowych aspiracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie przełom ws. wiz do USA?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:30
Polska powiadomiła UE, że Stany Zjednoczone utrzymują wizy dla Polski, nie przestrzegając zasad wzajemności dotyczącej ruchu bezwizowego z krajami Unii. Komisja Europejska ma podjąć w tej sprawie rozmowy. Czy czeka nas przełom?
rozwiń zwiń