Jak bada się oglądalność programów?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 13:00
Dane słuchalności radia i oglądalności telewizji pozyskiwane są różnymi metodami i na dużej ilości osób.
Audio
  • Jak powstają wskaźniki słuchalności i oglądalności programów? - materiał Karola Pawłowickiego (Czwórka/W cztery oczy)
Jak bada się oglądalność programów?
Foto: Glow Images/East News

- Nasz pomiar jest oparty o próbę reprezentatywną, w skład której wchodzi 1700 gospodarstw domowych, czyli badamy około 4,5 tysiąca osób - tłumaczy Kzysztof Nożyński z Nielsen Measurements Polska i dodaje: - Próba reprezentatywna oznacza, że w badaniu odzwierciedlamy nasze całe społeczeństwo w mikroskali.

Według eksperta, badania oglądalności telewizji od strony technicznej polegają na instalowaniu specjalnego urządzenia pomiarowego w gospodarstwach domowych, fachowo nazywanego "telemetrem". - Jest to skrzyneczka przypominająca radio samochodowe, która jest podłączona do odbiornika telewizyjnego. Rejestruje ona automatycznie, co nasi paneliści, czyli ludzie biorący udział w badaniu, oglądają. W godzinach nocnych telemetry wysyłają do naszych komputerów w centrali firmy dane oglądalności - wyjaśnia Krzysztof Nożyński.

Czytaj także: Kobiece głosy z lat 30. - tak kiedyś brzmiało Polskie Radio<<<

Jeśli chodzi o dane słuchalności radia, to są one pozyskiwane dwiema metodami. Pierwsza to "dzienniczkowa” - respondenci dostają notes, w którym zapisują, której stacji słuchali w danym momencie. Drugi sposób, to "day after recall”, czyli przypominanie sobie dzień później. Ankieterzy dzwonią do domów i pytają, czego respondenci słuchali poprzedniego dnia.

Aby dowiedzieć się na czym polegają badania panelowe, zapraszamy do wysłuchania całego materiału Karola Pawłowickiego z audycji "W cztery oczy".

bc/kul

Czytaj także

A gdyby tak zacząć żyć jak ludzie z reklam...?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 16:25
Zapraszamy do wysłuchania felietonu Kasi Węsierskiej o życiu ludzi z reklam. Uwaga! Przed przeczytaniem i wysłuchaniem materiału zapoznaj się z treścią choć jednej reklamy, bądź skonsultuj z kimś, kto ogląda je codziennie, gdyż zażycie takiej dawki absurdu może wywołać pozytywny szok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

VOD i stream - nowy język kina

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 18:45
VOD, płatne torrenty i streaming - jaka przyszłość czeka fanów filmu? Okazuje się, że mimo technologicznego boomu właściciele kin na razie mogą spać spokojnie. Nowatorskich wizji jest wiele, większość z nich wiele pozostawia do życzenia...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reality show - jazda coraz bardziej ekstremalna

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 07:30
15 minut sławy, o których mówił Andy Warhol, jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, na czerwony dywan można dostać się od kuchni... Wystarczy zabłysnąć "talentem" w reality show.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy woda może nam zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 16:00
Polskie powiedzenie głosi, że "dobra woda zdrowia doda". Okazuje się jednak, iż wypita w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić.
rozwiń zwiń