X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego drogowa sygnalizacja świetlna ma zielony, żółty i czerwony kolor?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 12:37
Drogowa sygnalizacja świetlna pojawiła się pod koniec 19 wieku, ale czerwony i zielony, jako kolory ostrzegawcze, używane były w komunikacji znacznie wcześniej. Dlaczego właśnie one?
Audio

Jak tłumaczy Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, kolory sygnalizacji drogowej zostały zaczerpnięte z tych używanych w ruchu wodnym do identyfikacji burt.

– Każda jednostka pływająca w czasie od zachodu do wschodu musiała mieć zapalone światła w tych kolorach w celu określenia, jakim kursem płynie – wyjaśnia rozmówczyni Błażeja Prośniewskiego. Obowiązywała już wtedy zasada, że pierwszeństwo mają jednostki płynące z prawej strony.

Choć pierwszą próbę regulacji prawnej oświetlenia statków stanowiła ustawa amerykańskiego Kongresu z 1838 roku, to nie ustalono w niej, jakiego koloru światła mają być używane w ruchu wodnym. Zrobiono to dopiero dziesięć lat później.

1848 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono regulacje prawne, które wymagały od statków wyświetlania czerwonych i zielonych świateł pozycyjnych, a także białych świateł masztowych.

Najprawdopodobniej wybrano te kolory z uwagi na fakt, że czerwony kojarzy się z zagrożeniem, zielony wiąże się z nadzieją, a żółty "jest gdzieś pomiędzy".

Drogowa sygnalizacja świetlna pojawiła się pod koniec 19 wieku. Do 1918 roku w stosowano oznaczenia dwukolorowe: czerwony i zielony. Pierwsza trójkolorowa sygnalizacja z kolorem żółtym/pomarańczowym pojawiła się w Nowym Jorku.

Więcej we fragmencie audycji "W cztery oczy".

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile prawdziwej czekolady jest w czekoladzie pitnej?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 11:36
Większość z nas uwielbia czekoladę pitną. Jest słodka i poprawia humor. Tylko... czy taka czekolada rzeczywiście ma coś wspólnego z prawdziwą czekoladą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego gwiazdy mrugają?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 16:06
Błyszczą, jaśnieją, pulsują migocą i od czasu do czasu mrugają. Co właściwie widzimy, kiedy patrzymy w rozgwieżdżone niebo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego ćmy lecą do światła?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 12:31
To temat starszy niż historia ludzkości… Ćmy, czyli nocne motyle, nie zawsze szukały światła. To człowiek swoimi odkryciami i wynalazkami zmienił ich zachowania.
rozwiń zwiń