Dlaczego drogowa sygnalizacja świetlna ma zielony, żółty i czerwony kolor?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 12:37
Drogowa sygnalizacja świetlna pojawiła się pod koniec 19 wieku, ale czerwony i zielony, jako kolory ostrzegawcze, używane były w komunikacji znacznie wcześniej. Dlaczego właśnie one?
Audio

Jak tłumaczy Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, kolory sygnalizacji drogowej zostały zaczerpnięte z tych używanych w ruchu wodnym do identyfikacji burt.

– Każda jednostka pływająca w czasie od zachodu do wschodu musiała mieć zapalone światła w tych kolorach w celu określenia, jakim kursem płynie – wyjaśnia rozmówczyni Błażeja Prośniewskiego. Obowiązywała już wtedy zasada, że pierwszeństwo mają jednostki płynące z prawej strony.

Choć pierwszą próbę regulacji prawnej oświetlenia statków stanowiła ustawa amerykańskiego Kongresu z 1838 roku, to nie ustalono w niej, jakiego koloru światła mają być używane w ruchu wodnym. Zrobiono to dopiero dziesięć lat później.

1848 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono regulacje prawne, które wymagały od statków wyświetlania czerwonych i zielonych świateł pozycyjnych, a także białych świateł masztowych.

Najprawdopodobniej wybrano te kolory z uwagi na fakt, że czerwony kojarzy się z zagrożeniem, zielony wiąże się z nadzieją, a żółty "jest gdzieś pomiędzy".

Drogowa sygnalizacja świetlna pojawiła się pod koniec 19 wieku. Do 1918 roku w stosowano oznaczenia dwukolorowe: czerwony i zielony. Pierwsza trójkolorowa sygnalizacja z kolorem żółtym/pomarańczowym pojawiła się w Nowym Jorku.

Więcej we fragmencie audycji "W cztery oczy".

ap

Czytaj także

Ile prawdziwej czekolady jest w czekoladzie pitnej?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 11:36
Większość z nas uwielbia czekoladę pitną. Jest słodka i poprawia humor. Tylko... czy taka czekolada rzeczywiście ma coś wspólnego z prawdziwą czekoladą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego gwiazdy mrugają?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 16:06
Błyszczą, jaśnieją, pulsują migocą i od czasu do czasu mrugają. Co właściwie widzimy, kiedy patrzymy w rozgwieżdżone niebo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego ćmy lecą do światła?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 12:31
To temat starszy niż historia ludzkości… Ćmy, czyli nocne motyle, nie zawsze szukały światła. To człowiek swoimi odkryciami i wynalazkami zmienił ich zachowania.
rozwiń zwiń