Dlaczego gwiazdy mrugają?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 16:06
Błyszczą, jaśnieją, pulsują migocą i od czasu do czasu mrugają. Co właściwie widzimy, kiedy patrzymy w rozgwieżdżone niebo?
Audio

- W gwiazdach następuje bardzo burzliwa reakcja termojądrowa. Polega ona na tym, że pierwiastki lżejsze łączą się w cięższe. Powstająca w ten sposób energia wydobywa się na powierzchnię – mówi Tomasz Sowiński z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Świecenie gwiazd wynika z tego, że energia wyrzucana na zewnątrz rozgrzewa gwiazdę, która mając wysoką temperaturę emituje światło.

- My też świecimy – mówi reporterka Czwórki Kasia Węsierska. – Mamy jednak na tyle mało energii, że naszego świecenia nie widać gołym okiem. Zobaczymy je jednak przy pomocy noktowizora – dodaje.

Czy jednak możliwe jest, by gwiazdy "mrugały"? Wiele razy przecież widzieliśmy, jak kosmiczne obiekty pulsowały światłem, będąc raz jaśniejszymi, raz ciemniejszymi. To, co wydaje się nam mruganiem gwiazd jest w rzeczywistości związane wyłącznie Ziemią i jej budową.

- Efekt "mrugania" gwiazd wynika z tego, że na Ziemi jest atmosfera. Powietrze fluktuuje i czasem od gwiazd dociera do nas mniej światła, czasem więcej – wyjaśnia Sowiński.

Więcej o gwiazdach w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: kosmos Polska Akademia Nauk
Czytaj także

Jak się nazywa pierwszy polski satelita?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 15:04
Polski satelita naukowy, zbudowany w ramach programu BRITE, nosi od dzisiaj nazwę LEM. Prawdopodobnie zostanie wyniesiony w kosmos we wrześniu przyszłego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstaje pierwszy prywatny kosmodrom

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 20:45
Wizje o popularnych turystycznych lotach w kosmos są coraz bliższe zrealizowania. Konstrukcja powstaje w USA. Inżynierowie skończą jej budowę jeszcze w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesne planetarium Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 19:30
– Przy budowie planetarium zastosowano najnowsze technologie. Od projektora gwiazdowego, który wyświetla idealny obraz nieba przez projektory cyfrowe, cały system komputerów i serwerów po lasery i dymiarki – wymienia Maciej Ligowski z CNK.
rozwiń zwiń