Deser zjedzony na śniadanie pomoże schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 20:00
Według najnowszych badań, przeprowadzonych w Tel Awiwie, jeśli na śniadanie zjemy coś słodkiego, zaczniemy chudnąć szybciej i efektywniej. Ile w tym prawdy?
Audio
  • Co jeść na śniadanie, by schudnąć? - materiał Kamila Jasieńskiego

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie twierdzą, że rano możemy sobie pozwolić na słodkości, ponieważ o tej porze dnia nasz metabolizm jest najszybszy. Ponadto wyniki badań mówią, że zjedzenie czegoś słodkiego na śniadanie pozwoli nam wyeliminować zachcianki na cały dzień. Zdaniem dietetyk Anety Warczachowskiej, jest w tym trochę prawdy. – Jeżeli zjemy na śniadanie coś słodkiego, potem może nam się już nie chcieć, ale należy pamiętać, że cukier jest toksyczny dla naszych komórek – tłumaczy ekspert Czwórki. – Spożywając nadmierną ilość cukru narażamy się na zaburzenia ciśnienia tętniczego i równowagi hormonalnej. Obciążymy też pracę wątroby i trzustki, przez co możemy doprowadzić do chorób przewlekłych, typu cukrzyca, choroby układu krążenia, czy nawet nowotwory.

Na naszych czwórkowych reporterach dieta zrobiła spore wrażenie, choć po zastosowaniu, okazała się mało skuteczna. Badania w Tel Awiwie jednak przeprowadzono w taki sposób, że ich efekt da się wyjaśnić nie tylko "magicznym działaniem" słodkości. Badanych podzielono bowiem na dwie grupy. Członkowie jednej jedli na śniadanie słodycze, a drugiej – nie, ale wszyscy spożywali tyle samo kalorii dziennie. Ci, którzy nie dostali na śniadanie ciastek z bitą śmietaną musieli więc potem zjeść więcej, a przez to chudli wolniej.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Czytaj także

Wariografy odchodzą do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 17:00
Tak! Jest nowy sposób wykrywania kłamstw. Zamiast podpinać przesyłuchiwanych do wariografu, wystarczy zmierzyć, ile czasu zajmuje im zastanawianie się nad odpowiedzią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudowne rośliny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 09:00
Czy rośliny mogą wpływać na nasze samopoczucie? Jakie są ich zdrowotne właściwości i czy jest taka roślina, którą każdy powinien mieć w swoim domu? Odpowiedzi w audycji "W cztery oczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co należy jeść na śniadanie w mroźne dni?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:00
Mamy dobrą informację dla łasuchów: zimą nie musimy się specjalnie przejmować ilością i tłustością pokarmów, które spożywamy, ponieważ nasz organizm spala energię w szybszym tempie.
rozwiń zwiń