Musisz podjąć ważną decyzję? Myśl w obcym języku!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 19:00
Psychologowie z Uniwersytetu Chicagowskiego udowodnili, że jesteśmy bardziej racjonalni, gdy analizujemy problem w języku innym niż ojczysty.
Audio
  • Myslenie w obcym języku sprzyja koncentracji? - materiał Katarzyny Wójtowicz
Musisz podjąć ważną decyzję? Myśl w obcym języku
Foto: Glow Images/East News

Częściej też jesteśmy skłonni podejmować tzw. korzystne ryzyko. Naukowcy przeprowadzili "hazardowy eksperyment", w którym wzięli udział studenci Uniwersytetu w  Chicago.  Badani dostali 15 dolarów w banknotach. Przy każdym zakładzie mogli albo zatrzymać dolara, albo postawić go i przy korzystnym dla siebie rzucie monetą wygrać 2,5 dol.
Kiedy eksperyment przeprowadzano po angielsku, czyli w jeżyku ojczystym, studenci myśleli krótkowzrocznie. Koncentrowali się na obawie przed stratą i robili zakłady tylko w 54% przypadków. Dla odmiany, studenci testowani po hiszpańsku podejmowali ryzyko w 71% przypadków i w większości wygrywali.


Dowiedz się więcej o eksperymencie i jego wynikach. Słuchaj materiału Katarzyny Wójtowicz z audycji "W cztery oczy".

Zobacz więcej na temat: Czwórka Chicago
Czytaj także

Tęcza, energia dźwięku i zabawy ciekłym azotem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 12:00
Już w ten weekend XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. Tym razem, w Studiu Piknikowym Czwórki stworzyliśmy naszą własną… tęczę. Zobacz inne energetyczne doświadczenia związane ze światłem, dźwiękiem i temperaturą na własne oczy i przekonaj się, że fizyka może być ciekawa!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 08:15
Duże, wielopokoleniowe rodziny odchodzą już do lamusa. Coraz rzadziej zdarza nam się spotykać przy jednym stole, z reguły nawet święta obchodzimy w zaciszu własnych domostw, życzenia przesyłając smsowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta wegetariańska zabija psy i koty

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 13:20
Wegetarianizm jest coraz bardziej popularny. Oprócz tego, że sami nie jemy mięsa, zdarza się, że w imię tej ideologii odmawiamy go naszym dzieciom. Są i tacy, którzy mięsa poskąpiliby nawet… psu, czy kotu. Niewielu zdaje sobie sprawę, że w ten sposób zabijemy zwierzę.
rozwiń zwiń