Polsko-ukraińskie hity eksportowe!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 12:00
Światełko do nieba Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy widzą nawet za Oceanem, a ukraińskie zboże jest nawet notowane na giełdzie w Chicago. Sprawdziliśmy w Czwórce czym oba kraje powinny się pochwalić w czasie Euro 2012.
Audio
  • Kasia Wójtowicz o eksportowaniu idei WOŚP
  • Patryk Kuniszewicz o polskich śladach na Ukrainie
  • Kasia Wójtowicz o najbardziej rozpoznawalnych Polakach za granicą
  • Patryk Kuniszewicz o ukraińskich towarach eksportowych
  • Patryk Kuniszewicz o ukraińskich towarach eksportowych cz2

Euro 2012 to idealna okazja żeby wypromować nasze firmowe marki. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  pokazała, że Polak potrafi. Potrafi pomagać i jeszcze się przy tym bawić. Akcja Jurka Owsiaka to show które zadziwia cały świat. Zachęceni polskim przykładem podobną inicjatywę próbowali rozwinąć u siebie Ukraińcy.

- Jurkiem Owsiakiem Ukrainy miała byc Kateryna Juszczenko, żona byłego prezydenta Wiktora Juszczenki - opowiadał w Czwórce nasz korespondent z Kijowa Patryk Kuniszewicz. - To ona postanowiła pomagać dzieciom, kupować aparaty medyczne, dbać o wczesną diagnostykę. Zebrała dla ukraińskiego Centrum Zdrowia Dziecka 18 milionów hrywien, co daje 8 milionów złotych. Cel był szczytny, ale włączyła się w to polityka. Żona Juszczenki miała stanąć przed Trybunałem za rzekome nieprawidłowości przy zbieraniu pieniędzy. Dziś ta akcja już umiera - wyjaśniał nasz reporter.

Zobacz, jakie relacje z Kijowa czekają nas w najbliższych dniach: Czwórka na Ukrainie przed Euro 2012.

O wiele lepiej na Ukrainie radzą sobie polskie samochody wyprodukowane w warszawskiej fabryce FSO. - W Kijowie jeździ dużo lanosów, Ukraińcy sobie bardzo chwalą tę markę - wspominał nasz korespondent.

Oba kraje mogą się pochwalić się światowej sławy artystami i sportowcami. Polskie sztuki teatralne są stale obecne na europejskich festiwalach, a przed jazzmenami w rodzaju Tomasza Stańki otworem stoja najbardziej prestiżowe sale koncertowe. Ukraińskimi symbolami eksportowymi są słynni pięściarze bracia Kliczko oraz wybitny piłkarz Andriej Szewczenko. Prawdziwym odkryciem dla zagranicznych kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012 mogą okazać się walory turystyczne obu krajów. Zachęcamy do posłuchania nagrań z audycji.

Zobacz nasz serwis specjalny o Euro 2012

bch

 

Czytaj także

Ukraińskie przygotowania do Euro

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 17:50
Euro 2012 już tuż, tuż... Sprawdziliśmy, jakie nadzieje wiążą z nim młodzi Ukraińcy i czy sprawa Julii Tymoszenko nie pokrzyżuje planów organizatorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na Ukrainie przed EURO 2012

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 19:00
Specjalny korespondent, Patryk Kuniszewicz, przemierzy Kijów wszerz i wzdłuż i oczami kibica, ale także zwykłego turysty przyjrzy się stolicy Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na Ukrainie: w Kijowie już widać Euro 2012 na ulicach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 13:00
Przez cały tydzień, poprzedzający rozpoczęcie Euro 2012 nasz człowiek, Patryk Kuniszewicz, będzie z Kijowa relacjonował dla Was to, co dzieje się na Ukrainie. Dziś poszukamy serca tego miasta. Ale nie zapominamy także o Warszawie.
rozwiń zwiń