Czwórka schodzi do podziemia

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:30
Chcemy być aktywni i pogoda na pewno nam w tym nie przeszkodzi. Miasta, a szczególnie ich podziemia, kryją w sobie wiele tajemnic. Jesień i zima to wręcz idealna pora do ich odkrywania. Nie boimy się temperatur w okolicach zera. Tam gdzie się wybieramy, zawsze jest na plusie.
Audio
  • Łodzkie podziemia - z cyklu "Czwórka schodzi do podziema" (Czwórka/W cztery oczy)
  • Wielokulturowa Łódź w "Czwórce z podziemia" - materiał Błażeja Prośniewskiego (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Śladami łódzkiego streetartu - w cyklu "Czwórka z podziemia" materiał Kasi Węsierskiej (Czwórka/4 do 4)
  • Warsztaty Kultury Romskiej w Opatowie - w cyklu "Czwórka schodzi do podziemia" (Czwórka/Stacja Kultura)
Łódź, widok na ul. Piotrkowską
Łódź, widok na ul. PiotrkowskąFoto: wikimedia.commons/fot.Konrad Kłoszewski

W Łodzi spotkały nas liczne doznania prosto z kanału. Może nie udało nam się przejść całych 4000 kilometrów tego podziemnego labiryntu, ale przybliżyliśmy postać Williama Lindleya, który zaprojektował tę budowlę w kształcie owalnej dętki - posłuchaj, na Czwórkowej antenie nie zabrakło charakterystycznego dla kanału "Dętka" echa!

W Opatowie przyjrzeliśmy się zapiskom ze średniowiecznych dokumentów, jakie skrywane są kancelarii Podziemi Opatowskich. Próbowaliśmy też wydobyć trochę szlachetnego krzemienia pasiastego, z którego możemy być dumni, a który na szyi nosi m.in. Madonna. Odwiedziliśmy także Warsztaty Kultury Romskiej, któr odbywają się w tym mieście.

Zaprosimy też do schronu kolejowego w Konewce i sprawdzimy czy faktycznie doszło tam do spotkania Hitlera z Mussolinim?

Liczymy też na niezapomniane wrażenia i spotkania z duchami z trasy podziemnej w Lublinie.

Odwiedzając te miejsca chcemy przyjrzeć się tez kulturze undergroundowej. W podziemiach są  skarbce, które otworzymy. Posłuchamy kapel i twórców, którzy robią bardzo offowe rzeczy. A może odkryjemy coś na zupełnym "nielegalu"? Najlepszą alternatywą na chłodną jesień jest  "Czwórka z podziemia"!

TRASA:

08.11. Łódź

15.11. Opatów

22.11. Tomaszów Mazowiecki

29.11. Lublin

Słuchajcie nas w audycjach "W cztery oczy" (w godz. 9.00 - 11.00), "Stacja Kultura" (o godz. 12.40) i w "4 do 4" (po godz. 14.10).

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paryż - miasto, którego tak naprawdę nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 09:30
To, że w okresie jesienno-zimowym noc zaczyna się wcześniej, w Paryżu jest atutem. - Warto zwiedzać to miasto jesienią, ma wówczas bowiem zupełnie inny kolor niż latem – mówi w Czwórce Paulina Walczak-Matla z warszawskiego biura Agencji Rozwoju Turystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za każdym reportażem stoi jakaś podróż

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 15:09
W środę 6 listopada w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich wręczono nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego. W rolach głównych wystąpiły kobiety, a cechą wspólną ich prac był motyw podróży.
rozwiń zwiń