Czwórka zawitała do Krzemionek Opatowskich!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 20:00
"Raz na górze, raz na dole" to letni cykl Czwórki. Nasza ekipa przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by pokazać wam, że nasz kraj ma do zaoferowania wiele atrakcji. Tym razem wybraliśmy się do Krzemionek Opatowskich, by odkryć przed wami to wyjątkowe miejsce.
Audio
  • Rozmowa z dyrektorem Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka zeszła do kopalni krzemienia pasiastego (Czwórka/W cztery oczy)
  • Roman Marchewka z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Opatowie opowiedział o krówce opatowskiej (Czwórka/W cztery oczy)
  • Krzemionkowskie logo powstało ponad 5 tysięcy lat temu (Czwórka/W cztery oczy)
  • Rozmowa z Piotrem Składanowskim z Klubu Sportowego KSZO Ostrowiec (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka uczy się garncarstwa (Czwórka/W cztery oczy)
  • Wizyta w fabryce porcelany w Ćmielowie (Czwórka/W cztery oczy)
  • Przewodnik, Artur Głowacz opowiada o górach świętokrzyskich (Czwórka/W cztery oczy)
  • W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym dinozaury są na wyciągnięcie ręki (Czwórka/W cztery oczy)
  • W 1994 roku Krzemionki zostały uznane za pomnik historii Polski (Czwórka/W cztery oczy)
Czwórka w Krzemionkach Opatowskich
Czwórka w Krzemionkach OpatowskichFoto: facebook.com/Krzemionki

Krzemionki, znane także jako Krzemionki Opatowskie, to rezerwat archeologiczny. Jest jednym z największych w Europie prahistorycznych kompleksów kopalń. - W tym miejscu jest ich ponad 4 tysiące, a każda z nich to pojedynczy szyb z chodnikami i wyrobiskami - mówi dyrektor Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki”, Włodzimierz Szczałuba.

Podczas wizyty w Krzemionkach Opatowskich, ekipa Czwórki zeszła do kopalni krzemienia pasiastego. Co ciekawe, ten rodzaj skały występuje tylko w Polsce. Odwiedziliśmy także Fabrykę Porcelany w Ćmielowie, gdzie przyjrzeliśmy się procesowi produkcji porcelanowych figurek i filiżanek. Czwórka wybrała się również do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, gdzie dinozaury są na wyciągnięcie ręki!

Czytaj także: Czwórka została "biebrznięta"!<<<

Ponadto Patryk Kuniszewicz, spróbował popularnej w Polsce krówki opatowskiej, a nawet dostał przepis na tę przepyszną słodycz.

O wszystkim, co mają do zaoferowania Krzemionki Opatowskie i jej okolice, dowiesz się słuchając nagrań z czwórkowej wycieczki do tego archeologicznego rezerwatu.

W naszym specjalnym cyklu "Raz na górze, raz na dole" odwiedzimy jeszcze Twierdzę Wisłoujście (19.09). Zapraszamy na specjalne piątkowe wydanie audycji "W cztery oczy" od godziny 9:00 do 11:00.

bc

Czytaj także

Letnia stolica Polski - Czwórka bawi się w Ustce!

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 11:00
"Raz na górze, raz na dole" to wakacyjna akcja, w której udowadniamy, że Polska jest piękna od morza do Tatr. Tym razem odwiedziliśmy Ustkę i bawiliśmy się w nadmorskim klimacie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórkowy "PlenAir" zawitał w Radomiu!

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 13:30
Czwórkowi redaktorzy i szalone aktywności czekały na słuchaczy, którzy w niedzielę, 24 sierpnia, odwiedzili mobilne studio Programu 4 w Radomiu. "PlenAir”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 13:15
Lato powoli się kończy, ale to wcale nie znaczy, że trzeba ubrać się w sweter, zaparzyć dużo herbaty i okopać głęboko w fotelu. Jesień to najlepszy czas, żeby wybrać się na Podkarpacie, którego perłą są oczywiście Bieszczady.
rozwiń zwiń