Prof. Piotr Kaliciński: uratowanie komuś życia może być prezentem dla obu stron

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 14:40
12 stycznia 2014 odbędzie się kolejny finał WOŚP. Zebrane pieniądze pomogą jak zwykle dzieciakom oraz seniorom.
Audio
  • Na czym polega program "Uczymy ratować"? (Czwórka/4 do 4)
  • Instrukcja obsługi defibrylatora (Czwórka/4 do 4)
  • O zasadach pierwszej pomocy opowiada prof. Piotr Kaliciński (Czwórka/4 do 4)
Podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane będą środki na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i na rzecz godnej opieki medycznej seniorów.
Podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane będą środki na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i "na rzecz godnej opieki medycznej seniorów". Foto: PAP/Rafał Guz

- Zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów to jest temat 22. Finału - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji WOŚP. - Głównym naszym celem jest wsparcie dziecięcej medycyny ratunkowej, czyli oddziałów szybkiego reagowania. I chodzi nam o wyposażenie tych placówek w specjalistyczny i bardzo drogi sprzęt, który pozwoli na szybie postawienie diagnozy. Myślimy także o wsparciu samego transportu, czyli o zakupie nowoczesnego wyposażenia do karetek.

Orkiestra pod wodzą Jurka Owsiaka pomaga, ale także uczy pomagać. - Od 2006 roku prowadzimy akcję "Uczymy ratować". Statystyki pokazują wyraźnie, że gdyby co 10. mieszkaniec ziemi znał zasady pierwszej pomocy, to łącznie w ciągu jednego tylko roku można by uratować milion osób - tłumaczy Mateusz Zawiślak, koordynator programu edukacyjnego Fundacji WOŚP. - Schemat pierwszej pomocy, nazywany "łańcuchem przeżycia", składa się z czterech elementów: wezwania pomocy, podtrzymania przy życiu, defibrylacji i przyjazdu służ ratunkowych. Wykonując dwa pierwsze elementy zwiększamy szansę na przeżycie z 2 procent do 50.

Dzięki działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wzrosła wiedza Polaków na temat udzielania pierwszej pomocy. Jest lepiej niż było 10 lat temu, ale nadal dużo gorzej niż np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

- W różnych sytuacjach ludzie różnie się zachowują i nawet jeśli wiedzą, co powinni zrobić, nagle ich coś blokuje - mówi prof. Piotr Kaliciński, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej. - Należy natomiast pamiętać, że mamy w prawie zapis mówiący o obowiązku udzielenia pomocy. I ten obowiązek ciąży na każdym z nas. Pomoc nie musi od razu oznaczać przystąpienia do fachowego postępowania resuscytacyjnego. Pomocą może być zainteresowanie się tym, że ktoś nagle zasłabł i powiadomienie właściwych służb.

Specjaliści nie mają wątpliwości i wyraźnie do podkreślają: pierwsza pomoc przedmedyczna to często jedyna szansa dla osób poszkodowanych w wypadku, zanim dotrze profesjonalna pomoc medyczna. Warto o tym pamiętać!

(kul)

Czytaj także

"Nie drażnią mnie komercyjne Mikołaje"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 18:10
Kompot z suszonych owoców i bigos - to dwie rzeczy, bez których Jerzy Owsiak nie wyobraża sobie świąt. A modne ostatnio "symbole", jak wszędobylskie święte Mikołaje i plastikowe szopki, nie robią na nim większego wrażenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WOŚP: Gramy dla starszych, bo nikt inny w tym kraju nie wyciąga do nich ręki

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 18:00
Już w najbliższą niedzielę kolejny, 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pół puszki datków przeznaczane będzie dla najmłodszych, drugie pół – dla seniorów. – Opieka zdrowotna dla tych ludzi jest w opłakanym stanie – mówi w Czwórce rzecznik WOŚP, Krzysztof Dobies.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chciej oddać szpik - dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś życie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:48
Polska jest na trzecim miejscu w Europie pod względem zarejestrowanych dawców szpiku. Bardzo niewiele trzeba by do tej grupy dołączyć - cała procedura trwa zaledwie 5 minut.
rozwiń zwiń