Ekologia przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:37
Ogrzewanie przestrzeni publicznych energią generowaną przez ruch przechodniów, ekologiczna flota taksówek czy autobusów na prąd, windy działające dzięki energii słonecznej - to nie tylko fantazja, a propozycje ekologicznych rozwiązań, które w przyszłości mogą zostać zrealizowane.
Audio
  • Ekologiczne rozwiązania z przyszłości - materiał reporterski (Czwórka/4 do 4)
Ekologia przyszłości
Foto: Glow Images/East News

Wszystko dzięki kampanii organizowanej przez Komisję Europejską pod tytułem "Świat jaki lubisz. klimat, który ci odpowiada".
Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej  w Polsce wyjaśnia, że celem tej kampanii jest przedstawienie możliwych i opłacalnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do realizacji unijnego celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Zakłada się, że do 2050 roku Unia Europejska, przechodząc na gospodarkę niskoemisyjną, zmniejszy tę emisją o 80% do 95%.
Kluczowym elementem kampanii był konkurs "Świat jaki lubisz". Zgłoszonych zostało 269 projektów z całej Unii. - Zgłoszeń można było dokonywać w 5 kategoriach: budownictwo i  mieszkalnictwo, zakupy i jedzenie, ponowne wykorzystanie i recykling, podróże i transport oraz innowacyjna gospodarka - mówi Marta Angrocka-Krawczyk. - Byliśmy otwarci na wszelkie pomysły. Wygrał projekt z Portugalii o nazwie "Bioróżnorodne pastwiska".

Możliwe, że już za jakiś czas będziemy bardziej uważnie korzystać z energii, która produkujemy, co z pewnością wyjdzie i nam, i naturze na dobre.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia Euranet Plus

Czytaj także

Elektrownia jądrowa w Polsce. To dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 08:00
W 2014 najprawdopodobniej poznamy dokładną lokalizację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Budowa obiektu ma zostać ukończona już w 2025 roku. Czy Polacy są gotowi na takie zmiany?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przetwory" na zimę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 19:53
Co roku w połowie grudnia ponad 100 artystow przez dwa dni pod jednym dachem, w postindustrialnych przestrzeniach Warszawy, przetwarza odpady i śmieci w nową designerską i artystyczną jakość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczne drzewko ogrzeje Twój dom

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 08:18
W Boże Narodzenie dają świąteczny nastrój, teraz mogą ogrzać nasze mieszkania. Rusza kolejna odsłona akcji "Ciepło z natury". Zebrane choinki trafią do stołecznych elektrociepłowni jako ekologiczne paliwo.
rozwiń zwiń