Świąteczne drzewko ogrzeje Twój dom

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 08:18
W Boże Narodzenie dają świąteczny nastrój, teraz mogą ogrzać nasze mieszkania. Rusza kolejna odsłona akcji "Ciepło z natury". Zebrane choinki trafią do stołecznych elektrociepłowni jako ekologiczne paliwo.
Audio
  • Dorota Kraskowska z PGNiG Termika opowiada o akcji "Ciepło z natury 2014" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Co zrobić z choinką po świątach? - materiał Karoliny Mózgowiec (Czwórka/4 do 4)
Zbiórka choinek odbędzie się w Warszawie już po raz piąty. W zeszłym roku organizator akcji zebrał w Warszawie blisko 400 ton biomasy.
Zbiórka choinek odbędzie się w Warszawie już po raz piąty. W zeszłym roku organizator akcji zebrał w Warszawie blisko 400 ton biomasy.Foto: Glow Images/East News

- W naszej akcji chodzi o to, żeby dać choinkom drugie życie - tłumaczy Dorota Kraskowska z PGNiG Termika. - Chcemy z drzewek, które zazwyczaj po świętach lądują na śmietnikach, wyprodukować zieloną energię.

Zbiórka choinek na biomasę odbędzie się w Warszawie już po raz piąty. Tym razem PGNiG Termika zorganizuje ją wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy.

- Podczas pierwszych edycji zapraszaliśmy do współpracy firmy sprzątające, które ochoczo nam pomagały - mówi gość "Poranka OnLine". - Tym razem sami postanowiliśmy wyruszyć w miasto. W tym celu stworzyliśmy mobilny punkt, tak zwany "choinkowóz", który odwiedzi wszystkie stołeczne dzielnice. Mamy nadzieję, że dzieki temu zwiększymy zasięg "Ciepła z natury".

Inaugurację akcji zaplanowano na 8 stycznia. Tego dnia "choinkowóz" zaparkuje przed Ratuszem przy placu Bankowym i będzie czekać na mieszkańców, którzy zechcą przekazać swoje drzewka. W kolejnych dniach, aż do końca stycznia, zbiórka przeniesie się poza Śródmieście. Mobilny Punkt odwiedzi 18 warszawskich dzielnic.

- W ubiegłym roku zebraliśmy blisko 400 ton biomasy. Taka ilość pozwala przez cały rok ogrzać około 100 mieszkań o powierzchni 60 m2 - wyjaśnia rozmówczyni Justyny Dżbik. - W sumie, podczas wszystkich dotychczasowych akcji udało nam się zgromadzić ok. 1200 ton zielonego paliwa.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janina Ochojska: "Fala Dobra" ma pomóc dzieciom w Somalii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 14:00
Chcesz pomóc potrzebującym na święta? Daj się ponieść "Fali Dobra" - akcji Polskiej Akcji Humanitarnej i Pozytywnych Inicjatyw, w której udział wzięły Pierwsza Dama, Anna Komorowska oraz znane osobistości ze świata kultury, sztuki i mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy upadłość konsumencka oznacza bankructwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 11:30
Miały gwarantować spokojną przyszłość, tymczasem dziś spędzają sen z powiek tysiącom polskich rodzin. Kredyty we frankach szwajcarskich dla wielu stały się pułapką bez wyjścia. Z myślą o zadłużonych rząd postanowił popracować nad zmianami w ustawie o upadłości konsumenckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Chomątowska prawdziwych przyjaciół poznała w Bredzie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 13:00
- Kiedy autor napisze coś, co zostanie dobrze przyjęte, rosną wobec niego oczekiwania. Żeby im sprostać odeszłam od reportażu na rzecz wspomnień - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Dobrych przyjaciół poznaje się w Bredzie".
rozwiń zwiń