Dzień dobrych uczynków powinien być codziennie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:00
Na ile umiemy poświęcić się dla innych i bezinteresownie oddać swój czas, siły, czy też pieniądze? Rozmawialiśmy o tym w dniu dobrych uczynków, który wypadł tym razem 19 maja.
Audio
  • Czy altruizm i dobre uczynki są w tych czasach na porządku dziennym? Sonda (Czwórka/4 do 4)
  • Na ile umiemy poświęcić się dla innych i bezinteresownie oddać swój czas, siły, czy też pieniądze? (Czwórka/4 do 4)
Dzień dobrych uczynków powinien być codziennie
Foto: Glow Images/East News

Wielokrotnie wykonując dobre uczynki, automatycznie liczymy na to, że one do nas wrócą i osiągniemy dzięki temu korzyść. Podkreślają to również słuchacze Czwórki, zapytani, jak często wykazują się altruzimem oraz bezinteresownością. Czy jednak nie zachodzi tym samym sprzeczność i takie podejście nie jest cyniczne? - Nie poszedłbym aż tak daleko. Oczywiście często jest tak, że robiąc różne pozytywne akcje, liczymy często na akcję zwrotną, ale to jednak jest głęboko zakorzenione w nas i w sercu, a nie motywowane tylko myśleniem o rewanżu - mówi Wojciech Owczarz z Fundacji Arka.
Drugi z gości Krzysztofa Grzybowskiego w "4 do 4", prezes Fundacji Kronenberga Krzysztof Kaczmar, podkreśla, że kilka lat temu podczas pisania pracy na studiach, dotarł do materiałów, z których wynikało, że młodzież przed II wojną światową była oceniana bardzo nisko. Pisano o jej bezideowości, braku dobrej woli. - Wiemy, co parę lat później się stało i jak dziś na nich patrzymy. Przyjmując te wszystkie proporcje i patrząc obiektywnie, z młodzieżą dziś nie jest inaczej. Każde pokolenie patrzy negatywnie na młodych ludzi, nisko ocenia ich zachowania. Potem często okazuje się, że było to zupełnie bezpodstawne.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nietypowe akcje społeczne rządzą światem

Zarówno Owczarz, jak i Kaczmar podkreślają, że lata pracy w ramach fundacji działających społecznie i charytatywnie nauczyły ich tego, że najchętniej finansowo pomagają i wspierają innych osoby ubogie. - Emeryci, renciści, ludzie biedni chyba łatwiej dostrzegaja, że innym też bywa ciężko. Są bardziej otwarci na krzywdę innych. Wiedzą, że czasem niewielki gest wystarczy, żeby komuś zrobiło się lepiej - dywaguje Kaczmar.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy na temat Dnia Dobrych Uczynków z audycji "4 do 4".
(ac/pj)

Czytaj także

Polacy są roszczeniowi. Może słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 17:20
Państwo dla obywateli, a nie tylko obywatele dla państwa. Z najnowszego sondażu POLPAN wynika, że od naszego kraju oczekujemy, że będzie zaspokajać nasze potrzeby. Czy w ogóle powinniśmy na to liczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: poczucia własnej wartości w domu się nie wysiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 14:15
- Poczucie własnej wartości jest jednym z najlepiej przebadanych konstruktów w psychologii - mówi Miłosz Brzeziński. - A najciekawsze jest to, że to poczucie kompletnie na nic nie wpływa i życia nam nie zmienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice, którzy chcą dobrze, mogą zaszkodzić!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 16:50
- Współczesny rodzic jest bardzo zagubiony. Kiedyś wychowywano dziecko intuicyjnie, dziś jest mnóstwo pedagogicznych opcji i metod - uważa psycholog Anna Kałuba-Korczak. - Dodatkowo brak odpowiednich wzorców powoduje, że wychowanie dziecka to obecnie naprawdę trudna praca.
rozwiń zwiń