Bałkany - poznaj ich serce, nie jedź na wybrzeże

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 08:00
Myśląc o wakacjach na Bałkanach najczęściej wybieramy wybrzeża chorwackie, czarnogórskie czy bułgarskie. Tymczasem Ola Pelczarska i Maciej Witaszek przekonują, że warto porzucić przetarte przez turystów szlaki i poznać serce półwyspu.
Audio
  • Ola Pelczarska i Maciej Witaszek opowiadają o swojej wycieczce na Bałkany (Czwórka/4 do 4)
Mostar - nieoficjalna stolica Hercegowiny. Jedno z miast w których założono obozy dla Boszniaków
Mostar - nieoficjalna stolica Hercegowiny. Jedno z miast w których założono obozy dla Boszniaków Foto: Glow Images/East News

Ola Pelczarska i Maciej Witaszek podróżują po całym świecie. Przełom kwietnia i maja spędzili na Bałkanach, jadąc przez kraje byłej Jugosławii. Zwiedzili Chorwację, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, oraz Czarnogórę.

Planując swój wyjazd nie zdecydowali się na typową wycieczkę z biurem podróży, a wybrali własny samochód, który dał im dużą swobodę i niezależność. Dziś przestrzegają, by przed taką wyprawą dokładnie sprawdzić auto.

Maciej Witaszek przyznaje, że bałkańskie drogi nie są łatwe, to obszar w dużej mierze górzysty, często jedzie się na dużych wysokościach. - Pamiętam dość niebezpieczną drogę w Czarnogórze z Kotoru do miasteczka Cetiniej - wspomina. Ola Pelczarska przyznaje, że taka górska wycieczka to doskonały czas by podziwiać widoki zwłaszcza w Bośni i Hercegowinie, kraju, który zauroczył gości Czwórki pejzażem i czystymi rzekami. Maćka dodatkowo wciągnęły mięsne przysmaki Bośniaków.

Plaża
Plaża w Chorwacji

- Warto pojechać w głąb Bałkanów, tam zatrzymać się, porozmawiać z ludźmi, sprawdzić, gdzie bije serce półwyspu - mówi Pelczarska. Turyści podkreślają, że na Bałkanach bez problemu można dogadać się mową ciała łaczoną z jezykiem polskim i rosyjskim.

Odwiedź z nami najciekawsze zakatki świata>>>

Bałkany to kraina przez wielu jeszcze nieodkryta. Wyjazd do Serbii czy Bośni i Hercegowiny to odkrywanie prawdziwych Bałkanów, wybrzeże Chorwacji i Czarnogóry zdominowała turystyka, o czym świadczą choćby ceny, mimo to warto tam pojechać choćby dla widoków.

(pj / ac)

Czytaj także

Mauritius: raj dla spragnionych wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 16:40
Mark Twain nazwał go rajem na ziemi. Dziś Mauritius to jedno z centrów światowej turystyki. - Na turystach zarabiają tam prawdziwe kokosy i nie ma się co dziwić, że robią wszystko, aby ściągać ich jak najwięcej - mówi pilot wycieczek Agnieszka Biesiadecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środkowoeuropejska perła secesji - Subotica

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 17:30
- To miasto jest miejscem wielonarodowościowym, wielokulturowym, środkowoeuropejskim w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówi Bartosz Kaftan. - W całym mieście znajdziemy tabliczki z nazwami ulic w 3 językach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podlasie - kraina pereborem tkana

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 16:00
Wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by doświadczyć niesamowitych wrażeń. Okolice Białej Podlaskiej mają do zaoferowania wiele - od pereboru, przez koronki, aż po szlak "ekumeniczny"
rozwiń zwiń