Studiować - tak, tylko po co?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 18:50
Po zakończeniu egzaminu dojrzałości wielu maturzystów zastanawia się, co dalej. Pójść na studia, a może rozpocząć pracę i zdobywać doświadczenie zawodowe? Jeśli w ogóle warto dziś studiować, to jaki kierunek?
Audio
  • O tym, po co studiujemy i czy ważne jest posiadanie dyplomu - rozmowa z Jakubem Tarasem i Wojciechem Kreftem (Czwórka/4 do 4)
  • Jeśli nie studia, to co? - sonda (Czwórka/4 do 4)
Studia i praktyki w jednym
Studia i praktyki w jednymFoto: Glow Images/East News

Jak co roku, tuż przed egzaminami odbywającymi się w większości polskich uczelni, fundacja edukacyjna "Perspektywy" publikuje ranking najlepszych uczelni. W tym roku pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, a tuż za nim uplasował się Uniwersytet Jagielloński. Trzecie miejsce należy do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Procent bezrobotnych wśród absolwentów wyższych uczelni jest niższy niż wśród tych, którzy na studia nie poszli - mówi w rozmowie z Czwórką Waldemar Siewiński, prezes fundacji edukacyjnej "Perspektywy" - choć przy tej skali masowości kształcenia, jaka jest dziś, bezrobocia wśród magistrów nie da się uniknąć.

Słuchacze Czwórki są zdania, że studiować warto. - Po prostu, dla poszerzenia horyzontów - mówi jedna z nich. Tymczasem w ciągu ostatniego roku akademickiego liczba studentów w Polsce zmniejszyła się o 135 tysięcy, a w ciągu ostatnich 5 lat - o pół miliona. - To jedna trzecia całej ludności Estonii! - mówi Siewiński.

O tym, czy warto studiować w Czwórce dyskutowali Jakub Taras, przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej i Wojciech Kreft, przewodniczący Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych. Zdaniem Tarasa - wszystko zależy od osobowości potencjalnego studenta i od tego, jakie ma ambicje.

Wojciech
Wojciech Kreft i Jakub Taras w Czwórce/fot. W.Kusiński

 

Są jednak i tacy, którzy się na studia… po prostu nie nadają. Na egzaminy przychodzą z rodzicami i mają problemy z podpisaniem nieskomplikowanych dokumentów. - Nawet, jeśli ktoś miał bardzo wysoki wynik na maturze, nawet, jeśli jest olimpijczykiem bywa, że życiowo pozostaje daleko w tyle za innymi - przekonuje Taras.

Tymczasem, jak zaznacza Wojciech Kreft, zanim zadamy sobie pytanie, czy warto iść na studia, należy zapytać samych siebie, po co tak naprawdę chcemy to zrobić.

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "4 do 4".

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja NAUKA
Czytaj także

Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:00
Wbrew powszechnej opinii polscy gimnazjaliści okazali się być jednymi z najlepszych w przeprowadzanym na całym świecie teście wiedzy 15-latków. Tylko czy to na pewno dowód na to, że polepszyła się jakość naszej edukacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany w edukacji najmłodszych, proponowane przez MEN

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 14:40
Nowa minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska ogłosiła pierwsze zmiany, które mają dotyczyć najmłodszych , 6-letnich uczniów. Ich zajęcia będą ciągłe, a nie podzielone na 45-minutowe odcinki. Zatrudnione zostaną także tzw. osoby wspomagające.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi nie chcą pracować za darmo

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:40
Ruszyła kampania "Nie robię tego za darmo", której inicjatorzy chcą zwrócić uwagę na problem bardzo złego traktowania młodych ludzi podczas praktyk i staży. Brak pensji za wykonywaną pracę nazywają wprost niewolnictwem XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Jagielloński kończy... 650 lat!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
Codziennie zaglądamy na Uniwersytet Jagielloński, by pokazać Wam jak wygląda jego życie codzienne.
rozwiń zwiń