Jak podróżować etycznie? "Świadoma podróż to świadome życie"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 15:43
Czy potrafimy świadomie i etycznie podróżować? Czym jest wolonturystyka? W jakim stopniu niesie ona ze sobą prawdziwą pomoc? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć w radiowej Czwórce goście "4 do 4".
Audio
  • Etyczne i świadome podróżowanie - rozmowa z Ewą Gajewską i Felicją Bilską (Czwórka/4 do 4)
Ewa Gajewska (w środku), Felicja Bilska i Krzysztof Grzybowski w studiu Czwórki
Ewa Gajewska (w środku), Felicja Bilska i Krzysztof Grzybowski w studiu Czwórki Foto: Polskie Radio

Alicja Nowaczyk, kulturoznawczyni, podróżniczka, w "4 do 4" tłumaczyła, czym jest wolonturystyka i w jakim stopniu niesie ona ze sobą prawdziwą pomoc.

- Wolontariat jako taki nie jest zły, ale nie możemy też z góry zakładać, że jest on dobry. Nie możemy zakładać, że jeśli organizacja oferuje nam wolontariat, to naprawdę ma na myśli dobro beneficjentów - tłumaczyła Alicja Nowaczyk.

Ekspert wyjaśniła, że istnieje wiele odmian wolonturystyki oraz sposobów, w jaki można ją uprawiać.

- Najczęściej jest to połączenie krótkich wyjazdów wakacyjnych z pracą lokalną w organizacjach pozarządowych. Mówimy o dużych organizacjach międzynarodowych, tych, które mają największą popularność i ich praca polega na tym, aby bardziej zaspokoić potrzeby wolontariusza, czytaj swojego klienta, niż pomóc beneficjentom - zaznaczyła rozmówczyni radiowej Czwórki.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

Ewa Gajewska, orientalistka, współautor przewodnika świadomej turystyki "Przewodnik Turystyki Solidarnej", mówiła w radiowej Czwórce, że nie jest łatwo być etycznym i świadomym podróżnikiem, ale jest to w dużej mierze kwestia wiedzy.

- Kto jeździ na takie wolontariaty? Najczęściej młodzi ludzie, którzy jakąś wiedzę mają, ale tak naprawdę nie wiedzą, po co jadą i nie zastanawiają się nad tym, czy mają w ogóle kwalifikacje, żeby jechać i pomagać - stwierdziła gość Czwórki.

Ewa Gajewska jako przykład podała swój wyjazd sprzed 10 lat. - Pojechałam sama do Nepalu jako absolutna świeżynka. Wybrałam się tam z misją, że będę ratowała świat. Przez większość czasu pomagałam jednak przy malowaniu szkoły - opowiadała podróżniczka.

Felicja Bilska, podróżniczka, autorka przewodników, nie zgodziła się z opinią Ewy Gajewskiej, że trudno być etycznym i świadomym podróżnikiem.

- W mojej opinii to łatwe. Dla mnie świadoma podróż równa się świadome życie. To nie tylko się przenika, to jedno i to samo. W życiu, na własnym podwórku, popełniamy różne błędy, tak samo możemy je popełniać podróżując - mówiła gość Czwórki. - Zgodzę się jednak z częstą niewiedzą u turystów. To ona często jest przyczyną kłopotów - zaznaczyła Felicja Bilska.

Posłuchaj całej rozmowy o etycznym i świadomym podróżowaniu. Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.

mr/kd

Czytaj także

Co musisz wiedzieć, wybierając się autem w podróż po Europie?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:45
Wakacje trwają, a wielu Polaków na urlop wybiera się samochodem. - Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że to wbrew pozorom jest bardzo duża wyprawa – podkreśla ekspert motoryzacyjny Marcin Dembecki. - Nie można po prostu wsiąść do samochodu i przejechać kilku tysięcy kilometrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 19:00
Okulary przeciwsłoneczne można kupić praktycznie wszędzie - nie tylko w salonach optycznych, ale także na stacjach benzynowych, w sklepach odzieżowych i na bazarowych straganach. Tymczasem takie tanie okulary rzadko spełniają właściwie swoją funkcję i chronią oczy przed promieniami słonecznymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Raz na górze, raz na dole" - nowy cykl Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 08:50
W co drugi piątek lipca, sierpnia i września Czwórka przeniesie się w ciekawe miejsca położone na północy i południu kraju, skąd nadawać będzie specjalne audycje. Wakacyjny cykl rozpoczęliśmy 11 lipca w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
rozwiń zwiń