Che Guevara - kultowy morderca

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 17:50
Chociaż na swoich rękach miał krew tysięcy ludzi, dla wielu osób Che Guevara to bohater, postać otoczona trudnym do zrozumienia kultem. Ten swoisty fenomen próbowaliśmy wytłumaczyć w Czwórce.
Audio
  • Kult Che Guevary stanowi od lat temat dyskusji historyków i psychologów (Czwórka/Stacja Kultura)
Che Guevara - kultowy morderca
Foto: fot. karpidis/Wikimedia Commons/CC

Lidia Rudzińska z SWPS zwróciła uwagę, że w przypadku wizerunku Che Guevary, kultowe jest tak naprawdę jedno zdjęcie. - Prawie wszystkie materiały z Che oparte są na jednej fotografii - Alberto Kordy z 1960 roku, zatytułowanej "Guerrillero Heroico". Guevara został uchwycony w momencie, gdy zamyślony słuchał przemówienia Fidela Castro. Potem przerobił je na plakat Jim Fitzpatrick i tak ruszyła wielka machina. Nie da się ukryć, że większość osób, które kojarzy ten portret tak naprawdę nie ma pojęcia, kim w ogóle był Che Guevara - podkreśliła rozmówczyni Czwórki.
Urodzony w 1929 roku w argentyńskim Rosario lewicowy rewolucjonista stał się bohaterem popkultury. Zdaniem wielu osób coś takiego nie powinno jednak mieć miejsca. Aleksandra Zaprutko-Janicka z portalu "Ciekawostki Historyczne" nie ukrywa, że należy pamiętać o tym, iż to nie tylko wielki symbol rewolucji kubańskiej, ale przede wszystkim morderca, zbrodniarz wojenny. - To człowiek, który brał karabin i zabijał ludzi, głosząc hasła wolności i równości dla wszystkich - zaznaczyła.
PRZECZYTAJ TEŻ: Bob Marley - ostatni rewolucjonista w służbie wolnej miłości

Popularność i kultowy status Che zawdzięcza zdaniem Zaprutko-Janickiej swojej charyzmie. - Czasem trzeba oddzielić to, co jakaś osoba robiła publicznie, w świetle fleszy, od tego, jakim człowiekiem był. Guevara obdarzony był ogromną charyzmą. Przystojny, niegrzeczny chłopiec, zawsze zarośnięty, z nieodłącznym beretem, co przekładało się na to, że kobiety musiały za nim szaleć - próbowała wytłumaczyć powody zjawiska rozmówczyni Krzysztofa Grzybowskiego.
Więcej o kulcie Che Guevary i konskwencjach wynoszenia do rangi bohaterów takich postaci - w nagraniu "4 do 4".
ac/kul

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mata Hari - wybitny szpieg, czy znakomita "flirciara"?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 13:00
Mata Hari, a właściwie Margaretha Geertruida McLeod z domu Zelle to legendarna tancerka erotyczna i ekskluzywna prostytutka, która obracała się w środowiskach politycznych i wojskowych. O jej życiu w Czwórce opowiadał dr Rafał Habielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino historyczne - czy to przejaw miłości do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 14:00
Już niedługo do kin wejdzie film "Miasto '44". W telewizji zaś emitowana będzie siódma seria serialu "Czas Honoru" opowiadającego o losach Cichociemnych podczas i po II Wojnie Światowej. W związku z tym, w Czwórce porozmawiamy o polskich filmach historycznych.
rozwiń zwiń