La Mancha - duch Don Kichota i magia wiatraków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:24
La Mancha uznawana jest często za kolebkę hiszpańskości. To region historyczno-geograficzny w Hiszpanii, wchodzący w skład wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha, a rozsławił go oczywiście Miguel de Cervantes w swojej XVII-wiecznej powieści "Don Kichot z La Manchy".
Audio
  • Artur Kot, dziennikarz "Voyage" znalazł w wiatrakach z La Manchy ogrom magii i inspiracji (Czwórka/4 do 4)
La Mancha, wiatraki
La Mancha, wiatrakiFoto: wikimedia.commons/fot.Lourdes Cardenal

Dla większości osób automatycznym skojarzeniem z La Manchą są wiatraki. W końcu to z nimi walczył Don Kichot. - Byłem pozytywnie zaskoczony, bo na szczęście jest w tym regionie dużo rzeczy, które się z tymi wiatrakami nie wiążą. Mamy tam pełno zamków, wodospadów z turkusową wodą, więc nie jesteśmy skazani tylko na jeden rodzaj widoków - mówił w "4 do 4" Artur Kot, dziennikarz "Voyage".
PRZECZYTAJ: Hiszpania od trochę innej strony

Okazało się jednak, że dla niego to właśnie wiatraki okazały się wielce inspirujące i to im poświęcił materiał prasowy. Z początku nastawiał się na coś innego, będąc przekonanym, że stanowią one bardziej magnes turystyczny i są historycznym symbolem niż czymś rzeczywiście w pełni angażującym zmysły i chwytającym za serce.

młyn
młyn w miejscowości Consuegra;
foto: Glow Images

- Stoi za nimi wspaniała historia. Mają w sobie coś niesamowitego, dużo uroku. Wyglądają trochę jak grupa staruszków, którzy przycupnęli na skale, co tworzy wyjątkowy klimat. Jest to magiczne miejsce, ale nie pod względem swojej spektakularności, tylko całości czynników wpływających na tę unikalność - wyjaśnił gość Czwórki.
Wiatraki pojawiły się w La Manchy już w XVI w. Był to czas, kiedy większość ludności żyła z tego, co sama wytworzyła. Podstawą było oczywiście rolnictwo. - Wiatraki były takim pierwszym punktem usługowym, do którego ściągali tłumnie ludzie. Hiszpania była wtedy bardzo biedna, za to młynarze zarabiali ogromne pieniądze. Plasowali się niezwykle wysoko w społecznej drabince - opowiadał Kot.

ZOBACZ TEŻ: 100 zamków pośród winnic - tak wygląda serce Hiszpanii

Inwestycje w młyny wymagały ogromnych kosztów, stąd stać na nie było tylko najbogatszych. Na długi okres stały się architektoniczną wizytówką La Manchy, a duże wydatki się opłaciły, bo wiele z nich do dziś stanowi o wizerunku regionu i przyciąga miliony turystów z całego świata. Więcej o ich historii, budowie, funkcjonalności - w nagraniu "4 do 4". Dowiecie się również, czy i jak wspomina się dziś Don Kichota.
ac/mk

Czytaj także

Asturia - magiczna kraina chochlików

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 12:30
Warto czasem zrezygnować ze zwiedzania modernistycznej Barcelony, by poznać inne magiczne miejsca malowniczej Hiszpanii. Asturia, nazywana Zieloną Hiszpanią, to region trochę chłodniejszy, ale równie ciekawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odwiedź Bhutan zanim pochłonie go zachodnia cywilizacja

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 17:40
- Dziś jeszcze jest ten moment, gdy można jechać do Bhutanu. On jeszcze nie rozczarowuje, choć trudno powiedzieć, co będzie za 10-15 lat - mówi Joanna Gorczyca Pasrija. - Duże miasta i wioski to są dwa różne światy. Na wsiach wciąż widzimy ten kraj sprzed kilkudziesięciu lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak podróżować etycznie? "Świadoma podróż to świadome życie"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 15:43
Czy potrafimy świadomie i etycznie podróżować? Czym jest wolonturystyka? W jakim stopniu niesie ona ze sobą prawdziwą pomoc? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć w radiowej Czwórce goście "4 do 4".
rozwiń zwiń