Polacy kradną w pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 09:16
Najczęściej „pożyczamy” z pracy materiały biurowe. Najrzadziej wynosimy dokumenty. Drobnych kradzieży dopuszczamy się częściej, niż sądzimy – uważa ekspert z portalu praca.pl.
Audio
  • Polacy kradną w pracy - rozmowa z Michałem Filipkiewiczem

– Z naszej ankiety wynika, że praktycznie co czwarty polski pracownik kradnie w pracy – ubolewa Michał Filipkiewicz z portalu praca.pl. Z miejsc pracy giną przede wszystkim artykuły biurowe, kawa, herbata czy inne biurowe produkty spożywcze. 5 procent ankietowanych przyznało natomiast, że kradnie z pracy… pieniądze!

Ankietę przeprowadzono wśród użytkowników portalu. Podstawą do sformułowania jej wyników były ich deklaracje. Istnieje prawdopodobieństwo, że niektórzy spośród respondentów nie wspomnieli o drobnych popełnianych przez siebie kradzieżach, uznając, że zabranie z biura długopisu czy wydrukowanie na firmowej drukarce kilku stron do prywatnego użytku kradzieżą nie jest.

Gość „Magazynu” stawia sprawę jasno. – Według mnie jest to kradzież, ponieważ używamy firmowej drukarki do prywatnych celów. Wprawdzie wielu pracodawców przymyka na to oko, ale uczciwiej byłoby zapytać, czy mogę wydrukować sobie np. pracę magisterską – mówi Michał Filipkiewicz. Problem polega na tym, że większość pracowników nie ma odwagi zadać takiego pytania.

Jakie firmowe „dobra” najrzadziej padają łupem pracowników-złodziei? Okazuje się, że to dokumenty firmowe; do ich wynoszenia przyznało się tylko 2 proc. ankietowanych. – Można za to nawet trafić do więzienia. Są to często dokumenty poufne, w związku z czym ludzie mają większe obawy – wyjaśnia gość Justyny Dżbik.

Sankcje za kradzież własności firmy bywają dotkliwe. W myśl przepisów kodeksu pracy, pracownikowi przyłapanemu na kradzieży bądź takiemu, któremu kradzież udowodniono, grozi dyscyplinarne zwolnienie z pracy, o którym informacja zostaje wpisana do akt – przypomina gość Czwórki.

Wyniki ankiety napawają jednak optymizmem: 77 procent respondentów stwierdziło, że nie kradnie niczego, ponieważ kraść zwyczajnie nie wolno. Jako Polacy wypadamy pod tym względem całkiem dobrze. – Badanie przeprowadzone wśród Irlandczyków wykazało, że kradnie aż 70 procent ankietowanych. Ponadto nie czują z tego powodu wyrzutów sumienia – tłumaczy Michał Filipkiewicz.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Michałem Filipkiewiczem. Dźwięk i film znajdziesz w boksie po prawej stronie.


ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef kuchni symbolem ekskluzywnego smaku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 18:03
Wyniki ankiety "Piramida dobrego smaku Polaków" odzwierciedlają zmiany w naszym podejściu do kwestii luksusu i ekskluzywności - zdradzają autorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces według menedżera

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 18:55
Trwają Mistrzostwa Polski Kadry Menedżerskiej. O umiejętnościach i aspiracjach polskich menedżerów mówiła w Czwórce Monika Masztakowska z Diners Club.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odeszliby z pracy, gdyby szef był gejem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 15:27
Prawie 10 procent pracowników nie potrafiłoby zaakceptować homoseksualizmu szefa – wynika z ankiety portalu praca.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doradca nie od parady

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 17:10
– Prezydenci starają się otaczać ludźmi kompetentnymi – podkreśla dr Bartłomiej Biskup. W Czwórce opowiadał o prezydenckich doradcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezent-niewypał, czyli koszmar Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 11:25
Przyjąć z uśmiechem, bo tak każe zwyczaj – radzi spec od dobrych manier. Ale co potem? Jeśli prezentu nie uda się zwrócić do sklepu, można spróbować się… wymienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezent-niewypał, czyli koszmar Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 11:25
Przyjąć z uśmiechem, bo tak każe zwyczaj – radzi spec od dobrych manier. Ale co potem? Jeśli prezentu nie uda się zwrócić do sklepu, można spróbować się… wymienić.
rozwiń zwiń