Jaka powinna być Polka wszech czasów?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 18:10
O każdej z kandydatek w plebiscycie można by napisać sztukę - mówi aktorka Maria Seweryn. Historyk prof. Michał Kopczyński podkreśla, że postaci historyczne nie miałyby szans z dzisiejszymi celebrytkami.
Audio

Trwa organizowany przez Muzeum Historii Polski plebiscyt na Polkę wszech czasów. Na liście kandydatek 14 nazwisk, w tym trzy królowe. – O każdej z tych kobiet można by napisać sztukę – mówiła w Czwórce aktorka Maria Seweryn, dyrektorka Och! Teatru.

– Jeśli chodzi o role teatralne, bardzo żałuję, że jestem kobietą, a nie mężczyzną. Zazdroszczę moim kolegom i mam wrażenie, że ciekawych ról dla mężczyzn napisano więcej – zdradza gość audycji „Pod lupą”. Jako dyrektorka Och! Teatru zapewnia, że nie toczy się tam damsko-męska wojna, a relacje opierają się na wzajemnym zaufaniu.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 7 marca, a więc w przeddzień Dnia Kobiet. Tego dnia ukaże się również specjalny numer magazynu „Mówią wieki” poświęcony dziejom kobiet w Polsce w okresie od X do XX wieku.

Na liście kandydatek do tytułu Polki wszech czasów znalazły się: trzy królowe – św. Jadwiga Andegaweńska, Bona Sforza, Marysieńka Sobieska; księżna Dobrawa; aktorki: Helena Modrzejewska, Pola Negri i Hanka Ordonówna; pisarka i poetka Maria Konopnicka; uczona, noblistka Maria Skłodowska-Curie; mecenaska sztuki i kolekcjonerka Izabela Czartoryska; bohaterki: Emilia Plater walcząca w powstaniu listopadowym, Irena Sendlerowa ratująca żydowskie dzieci w czasie II wojny światowej, Elżbieta Zawacka "Zo" - kurierka AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, oraz przedwojenna lekkoatletka Halina Konopacka.

Działalność najmłodszej spośród kandydatek kończy się na roku 1945. Skąd ta cezura czasowa? – Każda rywalizacja postaci historycznych z bohaterkami prasy kolorowej byłaby rywalizacją na nierównych zasadach – wyjaśnia prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski. Tym samym szans na tytuł nie mają brylujące w prasie plotkarskiej celebrytki jak Kinga Rusin i Jola Rutowicz, choć z pewnością oddano by na nie niejeden głos.

– Konkurs to zabawa, ale pozwoli nam również dowiedzieć się, jakie cechy najbardziej cenimy w naszych królowych, bohaterkach, wybitnych aktorkach – tłumaczy Wojciech Kalwat z redakcji magazynu „Mówią wieki”.

Głosy w plebiscycie na Polkę wszech czasów można oddawać do 15 lutego na kartkach pocztowych (adres: Redakcja "Mówią wieki", ul. Grzybowska 77, 00-844 Warszawa, z dopiskiem "Polka wszech czasów") lub mailowo pod adresem kalwat@bellona.pl.

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji „Pod lupą”. Dźwięki znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy Jork według Miki Urbaniak

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 17:31
Miasto jest magiczne, a z punktu widzenia artysty bardzo inspirujące – mówi artystka, której nowa płyta właśnie powstaje i ma się ukazać jesienią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetańczyć życiowe burze

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 15:19
Wciąż ekscentryczna i szokująca, legenda polskiego tańca Krystyna Mazurówna była gościem Czwórki. Do księgarń trafiła właśnie autobiografia artystki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dress code jest sexy!

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 12:49
Nawet w korporacyjnym uniformie można czuć się pięknie i kobieco. Należy tylko pamiętać, by nie wyglądać ładniej od szefowej - radzi stylistka Wiganna Papina.
rozwiń zwiń