Trudna sztuka bycia kelnerem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 13:59
Choć większość z nas traktuje kelnerowanie, jako formę pracy tymczasowej, to coraz częściej można spotkać osoby podchodzące do tego zajęcia poważnie. Dowodem na to są liczne kursy i szkolenia dla kelnerów, na które nie brakuje chętnych.
Audio

Podczas takich zajęć można nauczyć się czegoś więcej niż tylko podawania talerzy.  Kelnerowanie jest, bowiem zajęciem wymagającym dużej wiedzy.

Obowiązkowo każdy kelner powinien znać zasady savoir-vivre. Taka prosta rzecz jak chociażby podpalenie przez kelnera klientowi papierosa rządzi się swoimi prawami. – Wolno to zrobić tylko kelnerowi płci męskiej, kobieta może jedynie użyczyć klientowi swojej zapalniczki – tłumaczy Katarzyna Wątroba z Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów.

Nie bez znaczenia jest także prezencja kelnera, toteż na różnych kursach adeptom tego zawodu przekazywana jest wiedza dotycząca ładnego i schludnego wyglądu. – Sugeruję kursantom, co powinni zmienić w swoim wyglądzie, jeżeli chcą pracować w tej profesji – przyznaje gość "Pod lupą". – Człowiek, który podaje jedzenie musi się miło i czysto prezentować – wyjaśnia.

Okazuje się, że sposobów podawana potraw do stołu jest całe mnóstwo i profesjonalny kelner powinien je wszystkie znać. Jak tłumaczy Katarzyna Wątroba, np. serwis francuski polega na nakładaniu przez kelnera jedzenia z półmiska wprost na talerz gości. Z kolei serwis niemiecki, ten jest najczęściej spotykany w restauracjach, polega na przynoszeniu klientowi porcji jedzenia na talerzu.

Wiele uwagi poświęca się także na nauczenie kelnera układania sztućców i szkła na stole, sposobów przyjmowania i zapisywania zamówień czy też technik sprzedaży. – Kelner musi wiedzieć, jak sprostać oczekiwaniom klienta i go zadowolić – zwraca uwagę gość Czwórki. – Często bowiem zdarza się tak, że wracamy do restauracji "dla" kelnera, a nie dobrego jedzenia – wyjaśnia.

Więcej o byciu kelnerem i związanymi z tym umiejętnościami oraz wiedzą, dowiesz się z rozmowy Justyny Dżbik z Katarzyną Wątrobą.

ap

Zobacz więcej na temat: Justyna Dżbik
Czytaj także

Za mało chińszczyzny w chińskich restauracjach

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 11:30
Zdaniem mistrza chińskiej kuchni, bardzo trudno jest obecnie znaleźć restaurację, która oferuje dania kuchni chińskiej z prawdziwego zdarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak – zwierzę mięsożerne

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 09:46
W 2011 roku statystyczny Polak zje 75 kg mięsa. Za to owoce i warzywa jemy tylko "przez rozsądek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tu się przychodzi do niego, a nie na wódkę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 10:56
Szczupły, siwy pan niewyróżniający się na ulicy, dorobił się jednak rzeszy wielbicieli. Człowiek legenda. Kiedyś piłkarz, dziś najbardziej znany barman Warszawy.
rozwiń zwiń