Beata Pawlikowska: Polemizuję z Albertem Einsteinem

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 07:58
Znana dziennikarka i podróżniczka jest autorką książki "Teoria bezwzględności, czyli jak uniknąć końca świata". O swoim pisarstwie, inspiracjach i obserwacjach na temat współczesnego świata Beata Pawlikowska opowiedziała w audycji "Pod Lupą".
Audio
  • Beata Pawlikowska "Pod Lupą"
  • Co robią ludzie z wykształceniem filozoficznym - materiał reporterski

- W mojej najnowszej książce piszę o różnych ważnych rzeczach dotyczących najnowszych odkryć fizyki kwantowej i psychologii, i w ogóle historii świata i cywilizacji. Wiedzę na te tematy mam jednak nie ze studiów – dwa razy je zaczynałam, ale nigdy nie skończyłam – ale z książek, które uwielbiam czytać, rozmów z ludźmi i poszukiwania rozmaitych źródeł - powiedziała w rozmowie z Justyną Dżbik autorka.

Beata Pawlikowska zdradziła metodę jaką zastosowała przy pisaniu "Teorii bezwzględności, czyli (...)". - Przeczytałam np. bardzo skomplikowane książki dotyczące najnowszych odkryć fizyki kwantowej. Były one napisane bardzo trudnym, naukowym językiem, dlatego musiałam je przełożyć na język, który byłabym w stanie sama zrozumieć . Potem napisałam to dokładnie takimi słowami, jakbym tłumaczyła to osobie podobnej do mnie.

W swojej najnowszej książce Beata Pawlikowska nie szczędzi gorzkich słów pod adresem cywilizacji zachodniej. Określa ją jako "najbardziej destrukcyjną, nielogiczną, niezdrową i szaloną". - Ja nie próbuję udowodnić, że któraś z cywilizacji jest lepsza albo gorsza. Ja tylko próbuję pokazać, że tak strasznie rozpędziliśmy się w tym, że wszystko ma być tanie, masowe i szybkie, że straciliśmy coś bardzo ważnego - tłumaczyła pisarka.

Zgodnie z tytułem na końcu książki pojawia się teoria bezwględności, co jest nawiązaniem do słynnej teorii względności Alberta Einstaina.

Wiecej o książce "Teoria bezwzględności, czyli jak uniknąć końca świata" w nagraniu audio i wideo. O tym co robią ludzie, którzy skończyli studia filozoficzne, posłuchasz w materiale reporterskim Martyny Ogonek.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z Blondynką na językach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 10:38
Odkryłam coś bardzo niezwykłego! – mówi o swojej metodzie nauki języków obcych Beata Pawlikowska, pisarka, podróżniczka i dziennikarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kraśko o koszmarze wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 18:00
"Rwanda. W stanie wojny” to pierwszy z serii reportaży Piotra Kraśki poświęconych współczesnym konfliktom zbrojnym. Znany dziennikarz opowiedział na antenie Czwórki o swych doświadczeniach w roli reportera wojennego i o specyfice tego zawodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trylogia "Millenium" z perspektywy tłumacza

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 07:30
- Męczyłam wydawcę, żeby to wydał. Wiedziałam, że to się dobrze sprzeda, choć nie widziałam, że to będzie aż taki bestseller – mówiła w Czwórce Beata Walczak- Larsson, tłumaczka polskiego wydania słynnej sagi Stiega Larssona.
rozwiń zwiń